Tato právní norma prošla díky některým opozičním stranám, proti hlasovali komunisté i pravicová strana Nezávislí Řekové (ANEL), která je koaličním partnerem vládní strany SYRIZA. Levicová formace SYRIZA, která je u moci od letošního ledna, si stanovila jako jeden z bodů svého programu snížení vlivu náboženství ve státních institucích i občanském životě, jakož i definitivní oddělení církve od státu.
V Řecku má stále velký vliv ortodoxní církev, zakázána je například i kremace zemřelých. „Homosexualita se vymyká zákonům přírody. Je to sociální zločin a hřích. Homosexuálové a ti, kdo ji podporují, nejsou normální lidé,“ hřímal biskup jihořeckého města Kalavryta, kde se v úterý na protest proti schvalování zákona rozezněly kostelní zvony. Za podporu legalizace svazků homosexuálů v minulosti hrozil pravoslavný biskup Pirea Serafim poslancům ze své diecéze vyloučením z církve.
Před parlamentem se v úterý shromáždilo několik stovek příznivců zákona, který by měl začít platit počátkem příštího roku. „Je to dobrý začátek, i když zákon nezahrnuje všechno,“ řekl agentuře AP Filippos Paganis, člen skupiny pro práva gayů Colour Youth. A dodal, že aktivisté chtějí vytrvat a dosáhnout uzákonění sňatků homosexuálů.
Rozhodování některých poslanců při schvalování zákona podle španělského listu El País možná ovlivnil i nedávný případ úmrtí populárního herce Minase Hatzisavvase. Jeho partner poté napsal otevřený dopis premiérovi Alexisu Tsiprasovi. „Žil jsem s ním (Hatzisavvasem) 25 let, ale nikoho nenapadlo, že se budu muset doprošovat o vydání jeho těla v nemocnici. Byl to příšerně byrokratický proces,“ postěžoval si partner zesnulého herce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk