Homosexuálové v Řecku mohou konečně slavit. Zde je důvod

23.12.2015 18:08 | Zprávy

Řecký parlament v úterý schválil zákon o registrovaném partnerství homosexuálů. Informovala o tom agentura Reuters. Tato právní norma neumožní párům stejného pohlaví adoptovat děti, ani přijmout za vlastního partnerova potomka. Pro zákon, který upravuje registrované svazky homosexuálů, hlasovalo ve 300členném parlamentu 193 poslanců. Za neexistenci zákona kritizoval Řecko před dvěma lety Evropský soud pro lidská práva.

Homosexuálové v Řecku mohou konečně slavit. Zde je důvod
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Tato právní norma prošla díky některým opozičním stranám, proti hlasovali komunisté i pravicová strana Nezávislí Řekové (ANEL), která je koaličním partnerem vládní strany SYRIZA. Levicová formace SYRIZA, která je u moci od letošního ledna, si stanovila jako jeden z bodů svého programu snížení vlivu náboženství ve státních institucích i občanském životě, jakož i definitivní oddělení církve od státu.

V Řecku má stále velký vliv ortodoxní církev, zakázána je například i kremace zemřelých. „Homosexualita se vymyká zákonům přírody. Je to sociální zločin a hřích. Homosexuálové a ti, kdo ji podporují, nejsou normální lidé,“ hřímal biskup jihořeckého města Kalavryta, kde se v úterý na protest proti schvalování zákona rozezněly kostelní zvony. Za podporu legalizace svazků homosexuálů v minulosti hrozil pravoslavný biskup Pirea Serafim poslancům ze své diecéze vyloučením z církve.

Před parlamentem se v úterý shromáždilo několik stovek příznivců zákona, který by měl začít platit počátkem příštího roku. „Je to dobrý začátek, i když zákon nezahrnuje všechno,“ řekl agentuře AP Filippos Paganis, člen skupiny pro práva gayů Colour Youth. A dodal, že aktivisté chtějí vytrvat a dosáhnout uzákonění sňatků homosexuálů.

Rozhodování některých poslanců při schvalování zákona podle španělského listu El País možná ovlivnil i nedávný případ úmrtí populárního herce Minase Hatzisavvase. Jeho partner poté napsal otevřený dopis premiérovi Alexisu Tsiprasovi. „Žil jsem s ním (Hatzisavvasem) 25 let, ale nikoho nenapadlo, že se budu muset doprošovat o vydání jeho těla v nemocnici. Byl to příšerně byrokratický proces,“ postěžoval si partner zesnulého herce.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…