Jak se tak pohybuje mezi občany a sbírá podpisy pro svou prezidentskou kandidaturu, je si vědom toho, že se lidé hodně zajímají o aktuální vládní krizi. Kdyby byl prezidentem Horáček, prý by jednal jinak. Pokud by např. hovořil s premiérem, nikdy by se k němu neobracel zády, jak to udělal Miloš Zeman předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD).
„Já mám nějaké vychování, já mám dobrou rodinu, kde mě naučili, že když s někým mluvím, tak s ním mám mluvit tváří v tvář a neobracel se k němu zády,“ řekl jasně Horáček. Pokud by se jako prezident musel postavit k vládní krizi, postupoval by jinak, než prezident Zeman. Jak by to voliči poznali? Horáček by prý především ctil Ústavu ČR.
Sobotkovo podání demise sice Horáčka překvapilo, ale překvapivé kroky v politice nejsou zakázány. Sobotka k tomuto nečekanému kroku sáhl poté, co seznal, že už nemůže sedět v koalici s Andrejem Babišem. Když se rozvádějí manželé, často soudci říkají, že k sobě cítí „nepřekonatelný odpor“. Právě takový „nepřekonatelný odpor“ dnes rozděluje Sobotku a Babiše. Prezident a zřejmě ani nikdo jiný jejich koaliční „manželství“ už nezachrání. V pozici hlavy státu by to Horáček respektoval.
V tuto chvíli se obává, že Poslanecká sněmovna bude paralyzována a pět a půl měsíce před volbami už prakticky nebude pracovat. „Kdybych byl prezident, tak bych politiky ponouknul k tomu, aby Sněmovnu sami rozpustili a uspíšili předčasné parlamentní volby, po kterých zase půjde pracovat. Každej tejden dobrej!“ prohlásil bez obalu Horáček. „Ať rozhodnou lidi, pak bychom se nemuseli spoléhat na hry politiků, ani na hry prezidentovy,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp