U některých dětí se po prodělání nemoci covid-19 může projevit prudká opožděná imunitní reakce. Může k ní dojít dva až šest týdnů po prodělání nemoci. Maminka dvouleté Sofie, u které se tato reakce projevila, popsala konkrétní průběh.
„Začalo to horečkami až 41 stupňů Celsia. Nezabírala antibiotika, nedařilo se srazit teploty ani obklady nebo sprchováním. Čtvrtý den jsem měla doma hadrovou panenku, která nejedla, nekomunikovala, bolela ji hlava a bříško,“ vyprávěla Lucie Máchová, maminka dvouleté Sofie deníku MF Dnes.
S dcerou momentálně pobývá v pražské Fakultní nemocnici Motol. V nemocnicích po celé republice se po prodělaném koronaviru ve vážném stavu nalézá na 70 dětí v rozpětí od 1 roku až po 19 let. Bohužel u nich všechno může skončit i selháním srdce.
Podle předběžných odhadů syndrom postihne jedno dítě z tisíce. Syndrom postihuje častěji chlapce. Výskyt opožděné imunitní reakce hlásí nemocnice z Evropy i z USA.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp