Nejdůležitější zprávou totiž podle Ratha je, zda se většině lidí žije alespoň o něco lépe. „Musíme konstatovat, že subjektivně ano, neboť ztratili ‚psychologické okovy‘ pocitu ohrožení, že je špatně a oni musejí škudlit. To bylo asi to nejhorší, co vnesla do společnosti vláda Petra Nečase a Kalouska,“ pochválil současnou sociálnědemokratickou vládu.
Rath se domnívá, že hospodářství státu je stroj, který se musí neustále hýbat. „Peníze jsou jeho pohonem. Pokud lidi vystrašíte tak, že přestanou utrácet a investovat, začne se stroj zpomalovat. Moudrá a prozíravá vláda nešíří mezi lidmi pesimismus, ale rozumný optimismus. V tom je třeba současnou vládu pochválit. Samo o sobě to však dlouhodobě nestačí,“ pokračoval ve chvále Rath.
- Původní text ZDE
Následně však Rath vládu částečně zkritizoval. Prozíravá vláda podle něj investuje do oblastí, které chrání nebo obnovují zdraví. „Jde především o čistý vzduch, kvalitní vodu a zdravé potraviny. Ve druhé řadě o dobrý zdravotnický systém. Dlouhodobě mají naše vlády v obou oblastech co dohánět,“ sdělil.
„Růst hospodářství je pozitivní jen tehdy, pokud především nezhoršuje životní prostředí. Je-li provázen tím, že obyvatele postupně intoxikuje, pak je lépe takový růst vůbec nemít. Navíc v situaci, ve které se nalézá naše země. Skoro se nemluví o tom, že jsme vlastně kolonií. Levná pracovní síla v nezdravé práci vyrábí, co se vyveze, ale co hůř, závěrem se odveze veškerý zisk a nám z toho zbudou především negativa,“ zkonstatoval Rath s tím, že trávením sami sebe si zamořujeme životní prostředí. Ničíme se při nezdravé práci za malé platy, tvrdí.
„Zásadní otázka pro Sobotkovu vládu by měla znít: Co se s tím dá dělat? Hledat odpověď na tuto otázku je úkol právě pro období, kdy ekonomika roste. Řešení existuje, ale je v rozporu se zájmy ekonomických kolonialistů,“ podotkl.
„Postavit se kolonialistům vyžaduje velkou odvahu a tu u nás nikdo nemá. Proto se stále znovu a znovu budeme po čase divit, proč ani pěkný hospodářský růst neznamená i růst životní úrovně a blahobytu většiny a je provázen mnoha negativními jevy, jakými je nárůst emisí, prachu, hluku, ničení naší země příšernými stavbami. Jsem zvědav, zda tuto další šanci opět promarníme, jako se nám to v posledních 25 letech podařilo několikrát,“ uzavřel exposlanec s otázkou, proč vláda nepřijde s návrhem, aby se vyplatilo investovat peníze do kvalitních projektů zde a neodvážely se.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef