„Díky EET řešíte otázku výběru daní od malých živnostníků a podnikatelů. Jak to bude účinné, ukáže praxe. Teď zbývá řešit otázku transfer pricing, aby nás velké nadnárodní firmy dále takto neokrádaly. Máte to v programu? Pokud ne, tak to bude vypadat, že Vám nejde o narovnání podmínek pro všechny,“ položila otázku první čtenářka.
„Finanční správa se věnuje odhalování různých typů daňových úniků včetně úniků realizovaných v desítkách a stovkách milionů – například karuselové podvody nebo porušování pravidel převodních cen, tedy Vámi zmíněný transfer pricing. Na převodní ceny jsme se zaměřili a výsledkem je již cca 1,5 miliardy Kč doměřené daně z příjmů. To je výborný výsledek vzhledem k tomu, že se jedná o složitou problematiku nadnárodních firem, které mají týmy právníků a daňových poradců,“ pochválil se v odpovědi Babiš.
Další ze čtenářů se zeptal na množství výjimek, které se v souvislosti se zavedením EET začaly objevovat. „Takže kadeřnice, hodinoví manželé, soukromí instalatéři atd. si můžou oddychnout, dělali často bez účtenky, tak se paušálem nezjistí, kolik by vydělávali nyní s EET. Můžete mi to prosím vysvětlit? Zaměstnance se nikdo neptá, i když vydělává málo, tak daně jsou mu spočítány na korunu, žádný paušál. Takže oficiálně si vydělají 250 tis. a zbytek zase načerno,“ poznamenal.
„Můj návrh se týká pouze možnosti vynětí drobných podnikatelů (OSVČ) s hrubým příjmem do 250 tisíc Kč, ovšem za podmínky, že si sjednají s finančním úřadem paušální daň! To je nutná podmínka pro to, aby takový podnikatel nemusel evidovat tržby. Takže pokud finanční úřad pojme důvodné podezření, že podnikatel utržil více než 250 tisíc Kč ročně, pak s ním daň nesjedná – nebo ji sjedná v jiné výši a podnikatel bude muset evidovat tržby v EET,“ řekl Babiš. Podle jeho slov to bude samozřejmě klást nároky na finanční úřady.
„Ale mnohem lépe lze prokázat, zda má podnikatel hrubý příjem 250 tisíc Kč nebo 500 tisíc Kč, než zda má hrubý příjem jeden nebo dva miliony. Hrubý příjem 250 tisíc Kč, to je zhruba 20 tisíc Kč měsíčně hrubého příjmu. Pokud má takový podnikatel náklady, těžko by dokázal z takového příjmu uživit rodinu – i to může být vodítko,“ odvětil Babiš s tím, že finanční správa si to bude muset zkrátka odpracovat.
Další ze čtenářů pak uvedl, že se obává, že na EET doplatí občan. A přinesl konkrétní příběh z návštěvy hospody. „Při mé páteční návštěvě restaurace jsem při placení zjistil, že půllitr piva podražil o 2 koruny, při denním vytočení několika hektolitrů piva má hostinský, který daně neplatil, na ně vyděláno...,“ posteskl si občan s tím, že v závěru to tak ve skutečnosti zaplatí opět lidé a podnikatelé na tom budou lépe než předtím.
„Smyslem zavedení EET je narovnat podnikatelské prostředí, tedy aby všichni podnikatelé řádně vykazovali a platili daně a nikdo neměl výhodu z toho, že daně krátí. Pokud někdo daně krátil a EET jej donutí hrát fér, je to správný výsledek. Pokud kvůli tomu zdraží svoje zboží a služby, mají zákazníci dvě možnosti – buď zaplatit vyšší cenu, nebo jít jinam. Třeba k tomu, kdo nezdražil, protože k tomu opravdu neměl důvod,“ podotkl Babiš.
Dále uvedl, že byla snížena DPH na nealko a na jídlo z 21 % na 15 %, což má hospodským krýt náklady spojené se zavedením EET. „Takže opravdu nerozumím, proč někteří zdražují. Nebudete tomu možná věřit, ale už máme i takové signály, že někteří uvažují o tom, že právě díky nižšímu DPH naopak své ceny sníží. Tak doufám, že čas ukáže, že EET je revoluční projekt, který bude přínosem nám všem a já získám zpět vaši přízeň,“ přeje si Babiš.
Celé znění otázek a odpovědí najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef