„Ač se to může zdát neuvěřitelné, mezinárodní situace po druhé světové válce nebyla Židům moc nakloněná. Nikdo s námi nebyl. Není pochyb, že bez pomoci Československa by Izrael neexistoval,“ vysvětluje se zvláštní něhou ve tváři Ehoup Gazit. Právě převzal na haifské univerzitě od zástupců Českého svazu bojovníků za svobodu za otce in memoriam pamětní medaili III. stupně. Pak si popovídal s ParlamentnímiListy.cz...
Sen o Izraeli
Nejdříve jsme se ho začali vyptávat na současnost Izraele. Tam totiž na sklonku roku kvůli sporům kolem zákona o vojenské službě a výjimek pro ortodoxní Židy padla vláda a v dubnu se budou konat předčasné volby. Dosavadní premiér a šéf pravicové strany Likud Benjamin Netanjahu vládl s prostou většinou jedenašedesáti křesel ve stodvacetičlenném parlamentu a je v zemi stále dost populární. A to i přesto, že čelí tlaku po řadě korupčních skandálů. Ostatně z Gazita mezi řečí vypadne, že Netanjahu neslouží Izraeli tak, jak by premiér měl, ale slouží hlavně zájmům Netanjahua.
„Situace na Středním východě snad nebyla nikdy složitější. Za posledních deset let se zde udály obrovské změny, které moc nevedly k uklidnění napětí v regionu. Z událostí v arabském světě, například v Sýrii, jsem smutný. Proto je třeba opatrnosti a chytrosti. Je třeba chápat, že se diametrálně změnila pravidla hry. Také musíme pracovat s vlastními emocemi, abychom dokázali porozumět vývoji. Tomu, co se bude dít za deset či za třicet let. Dobře to uměl první premiér David Ben Gurion,“ vysvětluje Gazit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský