Hřibova ostuda. Tohle že je chytré město? Praha se hrozivě propadla

31.10.2021 9:58 | Zprávy

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se chtěl zasloužit o to, aby Praha fungovala v konceptu Smart City. Chytrá města ale znamenají dobrou komunikaci s lidmi a kvalitní život, což se o metropoli říct nedá. Dokazuje to i její smutné umístění v žebříčku chytrých měst. „Doména Pirátů žádná sláva,“ spráskl nad pražskými radními ruce poslanec Patrik Nacher (ANO). A spousta Pražanů mu dává za pravdu.

Hřibova ostuda. Tohle že je chytré město? Praha se hrozivě propadla
Foto: Facebook Zdeňka Hřiba
Popisek: Zdeněk Hřib na koloběžce

Piráti se rozhodli vyzkoušet nové věci a jako celá řada evropských měst jít cestou Smart City za lepším životem ve městě, ale nedaří se. Už druhým rokem po sobě Praha místo vzkvétání výrazně poklesla v celosvětovém žebříčku takzvaných chytrých měst. Nyní se nachází na 78. místě, loni přitom byla 44. a rok předtím obsadila dokonce 19. pozici.

Žebříček chytrých měst sestavuje švýcarský institut IMD a Univerzita technologie a designu v Singapuru (SUTD) na základě průzkumů veřejného mínění mezi obyvateli 118 světových metropolí.

Na tento ostudný výsledek upozornil na sociální síti poslanec Patrik Nacher (ANO) a dodal: „Doprava v Praze na prd a ani to IT, tedy údajná doména Pirátů, žádná sláva…“

Koncept Smart City se snaží maximálně využít nejnovějších technologií, především informačních, pro ovlivňování kvality života v daném městě. Takzvaný Smart City Index proto vedle technologických a ekonomických kritérií hodnotí také kvalitu zdraví a bezpečnosti, vzdělání, dopravy a trávení volného času. A to s ohledem na energetickou náročnost a kvalitu života občanů.

A že si Praha opravdu nevede v těchto oblastech nijak dobře, potvrzují pod Nacherovým příspěvkem ti, kteří tuto realitu zažívají dnes a denně – rozčílení pražští obyvatelé.

„Když jsou ve vedení Prahy hlupáci a idioti, kteří jen přemalovávají tramvaje jako vrchol své kreativity, tak Praha nikdy nemůže být chytrým městem. Prostě tu verbež z vedení vyhnat pryč,“ přidal svou reakci Ludvík Čichovský.

„Praha naprostá katastrofa. Tolik čar, pruhů, cyklo pruhy, do toho žlutý pruhy, zúžení. Člověk se v tom absolutně nevyzná. Nehledě na místa, kde díky cyklo pruhům se nevejdou ani dvě auta vedle sebe. Jojo, neomarxismus v praxi,“ konstatuje Stanislav Nagazi.

„Pražáci se při návštěvě Ostravy diví, že mohou platit jízdné v tramvaji bezdotykově kartou. Asi tak,“ dodal Petr Brozda.

Nelíbí se představa, že Piráti, kteří se neosvědčují ani v konceptu Smart City, chtějí v nové vládě zřídit a řídit nové IT ministerstvo; jsou obavy, že podobně špatně pak bude dopadat celé Česko. „To se Pirátům daří... Celá republika bude krachovat," povzdechla si Jana Müllerová.

Skutek utek´. Piráty ostatní diskutéři označují za pouhé „tlučhuby“. Reakce, která by tyto názory rozporovala, je nedohledatelná.

Praha si pohoršila oproti poměrně vysokému hodnocení v prvním ročníku žebříčku Smart City kvůli tomu, že autoři začali brát v potaz některé nové kategorie, jako třeba informovanost o dopravních zácpách či dostupnost bydlení.

Výzkumníci při sestavování žebříčku položili asi 15 tisíc obyvatelům světových měst 39 otázek, jež se týkaly toho, jak jsou spokojeni s životem ve městě a s jeho vedením. Otázky se týkaly různých oblastí, z nichž měli dotazovaní pět označit za nejdůležitější.

V Praze lidé uvedli, že pro ně má největší prioritu dostupné bydlení, dopravní situace a korupce. V těchto oblastech si přitom česká metropole vede podle svých obyvatel nejhůře.

Velmi podprůměrnou známku například dostala v otázce, zda je ve městě bezproblémové najít bydlení s nájmem nepřesahujícím 30 procent měsíčního příjmu. Nevalně si vedla rovněž v otázkách ohledně dopravních zácp či toho, zda se digitalizace podepsala pozitivně na kvalitě služeb místních úřadů.

Podle Kryštofa Kruliše z neziskové organizace Spotřebitelské fórum, která na žebříčku spolupracuje se švýcarským institutem IMD, obyvatelé Prahy v prvních ročnících žebříčku hodnotili pozitivně samotný vznik různých aplikací pro chytré telefony, které měly pomoci například s parkováním či při styku s úřady. „Již nestačí, že nějaká aplikace existuje. Lidé se chtějí díky funkcionalitám chytrého města rychleji dopravovat, kam potřebují, snadněji vyřídit své administrativní záležitosti či se skutečně cítit bezpečněji" řekl k letošnímu poklesu v žebříčku.

Žebříčku od jeho vytvoření v roce 2019 vévodí Singapur, který vždy získal první příčku a letos jako jediný obdržel nejvyšší hodnocení "AAA". Na druhém místě se nachází Ženeva následovaná Oslem, které dostaly známku "AA". Za nimi následuje Tchaj-pej, Lausanne, Helsinky, Kodaň, Ženeva, novozélandské hlavní město Auckland a Bilbao. Vídeň se umístila 11. a za ní je New York, který je tak nejlépe hodnoceným městem obou Amerik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

11:35 Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

Evropská směrnice o audiovizuálních mediálních službách vzbuzuje značné rozpaky, zejména kvůli její …