Hrozba vracení miliard do kasy Bruselu kvůli Babišovi? Europoslanec Niedermayer promluvil v ČT

06.12.2018 20:32 | Zprávy

Z Bruselu přišel do Česka dopis, který se dotýká premiéra Andreje Babiše a jeho obchodních a politických aktivit. Do čtvrtečního Interview na ČT24 přijal pozvání europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer, aby pohovořil o tom, jak moc Česku hrozí, že by kvůli tomu muselo vracet peníze z evropských dotací.

Hrozba vracení miliard do kasy Bruselu kvůli Babišovi? Europoslanec Niedermayer promluvil v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Podle Niedermayera je situace okolo dopisu z Bruselu vážná. Signál, který vyslal eurokomisař pro rozpočet Oettinger kvůli evropským dotacím pro skupinu Agrofert, kvůli premiérovi a výkladu střetu zájmů, považuje za velmi významný. Dodává, že zároveň to však celé není nijak překvapivé. „Každý, kdo si přečetl právní úpravu, která v EU platí od letošního srpna, musel tušit, že se tato otázka otevře,“ uvedl europoslanec.

„K tomu, že tu hrozí riziko konfliktu zájmů, bylo logické podezření. Protože každý premiér každé evropské země se podílí na rozhodování a nastavení parametrů evropského rozpočtu. Ty firmy, které jsou v tom svěřenském fondu, stále vytvářejí zisk, který Babišovi jednoho dne bude náležet,“ pokračoval s tím, že někteří poslanci, kteří nebyli zrovna z Česka, velmi apelovali na komisi, aby se k tomu vyjádřila a v obecné rovině řekla, jak vlastně bude přísnější právní úpravu ze srpna prosazovat.

Niedermayer věří, že k výsledku se v této záležitosti dobereme velmi brzy. Připomíná, že Evropská komise bude muset zanedlouho rozhodnout, zda nové dotace budou firmy Agrofertu nárokovat. „Je to otázka několika týdnů, měsíců, kdy se dozvíme jasné stanovisko,“ je si jistý.

Situace je pro Českou republiku vážná spíše ze širšího kontextu. Europoslanec zmínil, že se nyní vyjednává o rozpočtu na následující období a ve hře jsou desítky miliard eur, které si nárokujeme jako podporu od ostatních členských zemí. „Politici členských zemí, které platí evropský rozpočet, tedy Francie, Itálie, zejména pak Německo, musejí své občany přesvědčit, že je dobrý nápad, aby se jejich peníze použily na podporu chudších zemí,“ upřesnil europoslanec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

15:59 Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

Pokud vám minulá pandemie přišla jako zlý, hodně dystopický sen, tak Pandemická dohoda WHO v podstat…