Hrozí nám válka?! Má to smysl? Hamáček odmítá dvě procenta HDP do obrany a teď se pustil do těch, kteří mu za to nadávají

22.02.2020 10:58 | Zprávy

Česká republika zřejmě v roce 2024 nesplní svůj závazek a nezačne odvádět dvě procenta HDP na obranu. Podle místopředsedy vlády Jana Hamáčka (ČSSD) se s tím nepočítá a není k tomu vůle. Jeho postoj vyvolal u opozice a některých novinářů kritiku, že Češi jsou nespolehliví partneři a jestli to půjde takhle dál, že skončíme za chvíli na periferii civilizace. „Popsal jsem jen nahlas realitu. Výdaje na obranu musí být smysluplné,“ oponuje Hamáček a v reakci na hysterii, kterou to vyvolalo, v Mladé frontě Dnes vysvětluje, co ho k tomu vede.

Hrozí nám válka?! Má to smysl? Hamáček odmítá dvě procenta HDP do obrany a teď se pustil do těch, kteří mu za to nadávají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček v pátek novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu. Ve vedení ČSSD tedy zůstává

Předně připomíná, že vláda je odpovědná za obranu této země a nešetří na ní. „Letos jsou výdaje na obranu nejvyšší v historii, 75,5 miliardy korun, obraně se, na rozdíl od některých dalších resortů, zvýšil rozpočet skoro o devět miliard,“ říká místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

„Naši vojáci a naše republika se těší velkému respektu a důvěře našich spojenců. Máme větší respekt, než by si země naší velikosti zasloužila. Své mezinárodní závazky plníme,“ pokračuje Hamáček.

Výdaje na obranu, podle jeho slov, však „musí být smysluplné“. „Výdaje na obranu, na platy, na zbraně, na vybavení a na techniku musí být v rovnováze mezi potřebou a finančními schopnostmi státu,“ dodává ministr, podle nějž je často zmiňovaný podíl z HDP orientační a sám o sobě nic nevypovídá o schopnostech dané země nebo o jejích potřebách.

Poukazuje například na země jako Saúdská Arábie či Afghánistán, které vydávají desetinu svého rozpočtu na obranu, ale vzhledem k ekonomické síle obou zemí jde o neporovnatelné částky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…