Německé spolkové státní zastupitelství v neděli uvedlo, že byl v Německu zatčen libyjský občan Omar A., který je podezřelý z přípravy útoku na izraelské velvyslanectví v Berlíně za podpory teroristické organizace Islámský stát (IS). Zatykač na něj byl vydán vyšetřujícím soudcem Spolkového soudního dvora téhož dne. Při zatčení proběhly domovní prohlídky v jeho bydlišti a také v domě nepodezřelého v okrese Rhein-Sieg. Na zásahu se podílely složky Spolkové policie, Spolkového kriminálního úřadu, braniborské policie a policie okresu Rhein-Sieg.
Omar A. je obviněn z toho, že od října 2024 plánoval provést střelecký útok na izraelské velvyslanectví v Berlíně, přičemž o způsobu provedení komunikoval s členem IS prostřednictvím chatu a messengeru.
Rozhodující informace o podezřelém muži však nepřišla od domácí zpravodajské služby – byla to informace od zahraniční zpravodajské služby, která zabránila teroristickému útoku v Německu. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann (CSU) proto požaduje více pravomocí pro bezpečnostní orgány, jak uvedl pro BR24.
Že klíčový tip vedoucí k zatčení libyjského občana za plánování útoku střelnými zbraněmi na izraelské velvyslanectví v Berlíně poskytla zahraniční zpravodajská služba, vyvolalo kritiku předsedy durynského Úřadu na ochranu ústavy Stehana J. Kramera. „Oznamovatelem je opět zahraniční zpravodajská služba, a to je velmi časově kritické,“ řekl Kramer pro RND. „To se ukazuje: Dobrá a důvěryhodná mezinárodní spolupráce funguje. Ale také to ukazuje, že musíme konečně vést zásadní diskusi o pravomocích německých zpravodajských služeb shromažďovat informace a data a vyvozovat z nich závěry,“ dodal.
„Je nepřijatelné, že jsme závislí na tipech ze zahraničí, ale sami nemůžeme plně využít svých možností, protože nám chybné chápání ochrany dat svazuje ruce,“ stěžoval si dále Kramer. Politici mají povinnost „dát nám potřebné pravomoci a nástroje, abychom konečně mohli lépe odvrátit hrozbu pro naši otevřenou společnost. Příště může tip od zahraniční partnerské služby přijít příliš pozdě,“ varoval ústavní ochránce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.