I Tálibán se jich bojí: Masakrovali, nic se nedělo. Až teď, když naštvali USA

29.08.2021 21:24 | Zprávy

Americká armáda v neděli v Afghánistánu provedla nálet bezpilotním letounem na auto, v němž byl sebevražedný atentátník mířící na letiště v Kábulu. Vůz se podařilo zasáhnout, následkem exploze výbušnin v automobilu však zahynulo jedno dítě. Útok měla v plánu spáchat chorásánská odnož Islámského státu (ISKP), která je zodpovědná i za čtvrteční explozi, při které přišlo o život 169 Afghánců a 13 amerických vojáků. Podle docenta katedry historie Kalifornské státní univerzity chorásánský Islámský stát působí v zemi již roky, a přestože brutálně masakroval komunitu Hazárů včetně novorozenců, Spojenými státy podporovaná vláda si s tím tehdy příliš vrásek nedělala.

I Tálibán se jich bojí: Masakrovali, nic se nedělo. Až teď, když naštvali USA
Foto: Twitter Insider Paper
Popisek: Zmařený útok Islámského státu v Kábulu

Docent katedry historie Kalifornské státní univerzity v San Marcos Ibrahim Al-Marashi pro zpravodajský server televize Al-Džazíra popsal, že přestože se Islámskému státu v provincii Chorásán mezinárodní média do útoku dříve příliš nevěnovala, terorizovat má Afghánce již od roku 2015.

Nehodlá prý ve svých aktivitách ustat ani nyní, což může Tálibánu značně zkomplikovat jeho slib o afghánském bezpečí. „ISKP zaútočili na letiště především proto, aby zdiskreditovali svého rivala, Tálibán, v rámci další eskalace širšího konfliktu mezi sunnitskými extremistickými ozbrojenými skupinami. Zadruhé, ISKP dali jasně najevo, že Tálibán bude těžko plnit své sliby o zajištění bezpečnosti a ochrany civilistů, zejména žen a menšin pod jejich vládou,“ míní Al-Marashi.

Chorásánská odnož Islámského státu se prý příliš vznikem neliší od toho vzniklého v Sýrii. Zatímco v Sýrii Islámský stát vznikl zběhy z al-Káidy roku 2014, v Chorásánu o rok později byl vytvořen především přeběhlíky z Tálibánu v Afghánistánu i Pákistánu. „V obou případech se přeběhlíci domnívali, že jejich bývalé organizace nejsou dostatečně extrémní nebo dostatečně odhodlané k tomu, aby útočily na kolegy sunnity, které považovaly za devianty, nebo na šíitské muslimy,“ poznamenává docent Kalifornské univerzity.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Teror v Magdeburku. Může přijít další útok. Šílenství, reaguje AfD

22:25 Teror v Magdeburku. Může přijít další útok. Šílenství, reaguje AfD

Při teroristickém útoku v německém Magdeburku, během něhož najel pachatel autem do davu lidí na váno…