„Požadavek Polska a východních aliančních partnerů na posílení Aliance je legitimní,“ uvedl v OVM předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Aliance pošle do těchto zemí vojsko velikosti asi jedné brigády. „To je přibližně asi pět tisíc vojáků na celém území Polska, Pobaltí, Rumunska, Bulharska,“ dodal generál Pavel.
„Já bych nezpochybňoval ani vteřinu volání pobaltských zemí nebo Polska. Částečně se toho budou naše ozbrojené složky účastnit,“ uvedl v ČT. Ministr obrany nevyloučil, že by mezi pěti tisícovkami vojáků na východním křídle NATO mohla být zhruba stovka příslušníků české armády. Pokud přípravy nic nezdrží, měli by být podle Stropnického vojáci vysláni do mise v letošním druhém pololetí.
Síly NATO bych nasadil na ochranu jižních hranic Schengenu
ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků, co si o plánovaném rozmístění vojáků z NATO i z ČR myslí. Někteří se domnívají, že jde o zbytečnou provokaci vůči Rusku a o zvyšování napětí. Lépe by bylo prý poslat vojáky na hranice s Tureckem. Jiní si myslí, že Rusko rozumí jen síle a tato akce je potřebná.
Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš na dotaz neodpověděl.
„Solidarita v rámci NATO je správná,“ uvedl předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík