„Jednomu ze studentů se nelíbil piktogram s přeškrtnutou mešitou, s iniciátory petice se proto začal hádat a pokoušel se transparent strhnout,“ popisuje Eliášová incident s tím, že musela zasáhnout policie, i když nakonec nebyl nikdo zraněn a prý nevznikla ani žádná škoda. „Bulvární a krajně pravicová média však o roztržce informovala jako o brutálním útoku arabských přistěhovalců, po kterém zbyl zcela zdemolovaný stánek,“ opřela se Eliášová do svých novinářských kolegů.
Rektor Miller listu řekl, že kvůli incidentu musel posílit ostrahu kolejí, kde jsou zahraniční studenti ubytováni. „Dostáváme stovky výhrůžných emailů, opravdu mám strach,“ uvedl Miller.
Rektoři chtějí závazné usnesení, jak střetům předcházet
Celou situací se podle listu dnes mimořádně zabývá konference rektorů v Přerově. Rektoři by prý rádi přijali závazné usnesení, jak podobným střetům na univerzitní půdě předcházet. Miller si myslí, že by se mělo o komplexní strategii debatovat se zástupci policie, samosprávy i tajných služeb. Protože podobné situace se dají očekávat i v budoucnu.
Rektor univerzity v Brně Mikuláš Bek by do debaty zapojil i městskou samosprávu. Zajímat se podle něj o situaci musí i liberální část veřejnosti. Sám podpořil iniciativu Brno blokuje, která prvního května bránila pochodu Dělnické mládeže.
Za celou věcí je ale také poměrně přízemní věc – peníze. Rektor Miller se totiž obává odchodu zahraničních studentů. Podle listu je většina z nich, kteří v Olomouci studují medicínu, původem z Pákistánu, Egypta či Iráku. Miller přiznal, že 35% příjmů univerzity pochází ze zahraničních programů. „Bez nich bychom to mohli zabalit,“ varuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam