Indický premiér Módí potřetí vyhrál volby. Ale sám většinu nemá, jásají na Západě

04.06.2024 23:29 | Zprávy

Naréndra Módí v úterý večer vyhlásil vítězství své Indické lidové strany (BJP) v celostátních volbách, kterých se účastnilo okolo 66 procent obyvatel Indie. Výsledek ovšem nedopadl podle Módího očekávání, nepodařilo se mu získat absolutní většinu. Snížený mandát pro Módího vládnoucí alianci vylučuje možnost změn sekulární indické ústavy, před kterými varovaly opoziční skupiny. Podle analytiků k poklesu BJP přispěly rostoucí ceny, nezaměstnanost, kontroverzní vojenská reforma a Módího agresivní kampaň, která mohla některé voliče odradit.

Indický premiér Módí potřetí vyhrál volby. Ale sám většinu nemá, jásají na Západě
Foto: Repro Youtube
Popisek: Čínský prezident Si Ťin-pching, ruský prezident Putin a indický premiér Narendra Modí

Indický premiér Naréndra Módí se se svou Indickou lidovou stranou (BJP) vyhlásil vítězem celostátních voleb, informovala agentura Reuters. Módí se dočká již třetího funkčního období.

Jeho strana vyhrála volby se značně oslabenou většinou, což pro indického premiéra značí nečekaný neúspěch. Módího vládnoucí strana poprvé po deseti letech ztratila vlastní většinu v parlamentu a je tak nyní závislá na svých regionálních spojencích.

BPJ je hlavním členem koalice indických pravicových stran NDA – Národně demokratické koalice. V současnosti koalice založená v roce 1998 kontroluje vládu Indie a vlády 19 indických států a jednoho svazového území.

Jejím prvním předsedou byl tehdejší indický premiér Atal Bihárí Vadžpejí. V roce 2004 převzal funkci předsedy bývalý místopředseda vlády L. K. Advani, který ji vykonával do roku 2014, a od roku 2014 je předsedou Amit Šáh. Koalice vládla v letech 1998 až 2004. V parlamentních volbách v roce 2014 se aliance vrátila k moci s celkovým podílem hlasů 38,5 %. 26. května 2014 složil její lídr Naréndra Módí přísahu jako předseda indické vlády. V parlamentních volbách v roce 2019 aliance dále zvýšila svůj počet mandátů na 353 s kombinovaným podílem hlasů 45,43 %.

„Dnes je slavný den... Národní demokratická aliance (NDA) bude potřetí sestavovat vládu, jsme vděční lidem,“ řekl Módí svým příznivcům v sídle své strany v Dillí. „Je to vítězství největší demokracie na světě.“

„To, co jsme dokázali za posledních deset let, je pouze předobraz, upoutávka,“ řekl Módí na nedávném shromáždění. „Máme před sebou ještě mnoho práce. Módí posouvá zemi na jinou úroveň ve světě.“

Módí též prohlásil, že chce položit základy k tomu, aby se Indie stala plně rozvinutou zemí do roku 2047, kdy uplyne 100 let od získání nezávislosti na britské koloniální nadvládě.

Voliči Módího u uren potrestali

Indický volební úřad potvrdil, že koalice NDA si s 272 křesly zajistila potřebnou většinu. Samotná BPJ však 272 křesel potřebných k absolutní většině v parlamentu nezískala. Při sestavování vlády je tak odkázána na koaliční partnery. To však pro Módího dle CNN představuje „osobní ránu“ vzhledem k jeho předvolebnímu slibu, že v letošních volbách získá nadpoloviční většinu 400 křesel z 543 míst a v posledních dvou kláních zvítězil s prostou většinou pro BJP.

„Pro BJP je pokles pod hranici většiny pro Módího osobním neúspěchem,“ řekl Jogendra Jadav, zakladatel malé politické skupiny, která se staví proti BJP.

Podle analytiků BBC lze neúspěch BJP připsat rostoucím cenám, nezaměstnanosti, kontroverzní reformě náboru do armády a Módího agresivní a rozdělující kampani, která mohla v některých částech země odradit voliče. Náladu v kancelářích BJP po celé zemi popsali reportéři BBC jako „pochmurnou“.

Snížený mandát pro Módího vládnoucí alianci vylučuje možnost změn indické sekulární ústavy, před kterými varovaly opoziční skupiny. Jakákoli taková opatření vyžadují podporu dvou třetin poslanců parlamentu.

Vůdce opoziční strany Kongres Rahul Gándhí novinářům řekl, že Módího a BJP voliči u volebních uren „potrestali“. „Nelíbí se nám způsob, jakým vedli tuto zemi posledních deset let, takže to je obrovský vzkaz pro pana Naréndru Módího,“ dodal.

Indická opozice vykreslila výsledek jako odmítnutí Módího stylu rozdělování společnosti. Rahul Gándhí, vůdce indického Národního kongresu, prohlásil, že předběžné výsledky voleb ukázaly, že „země jednomyslně a jasně“ prohlásila, že si nepřeje, aby Módí a jeho strana vedli zemi.

Hlasování bylo z bezpečnostních a logistických důvodů rozloženo do sedmi kol mezi 19. dubnem a 1. červnem. Podle oficiálních údajů se voleb zúčastnilo v průměru 66 % voličů.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby uvedl, že volební účast demonstrovala oddanost indických voličů demokracii. „Takže to oslavíme s nimi," cituje Kirbyho agentura AP. „A tleskáme vládnímu návrhu za úspěšné dokončení skutečně masivního volebního podniku.“

Kirby ovšem odmítl komentovat zjevné vítězství premiéra Narendry Modiho a jeho strany BJP a poznamenal, že „ne všechny hlasy byly odevzdány a sečteny“.

Módí je problematický i podle bývalého vedoucího katedry politologie na univerzitě v Lucknow Surendra Kumara Dwivediho.  „Můj jediný problém s Módím dnes spočívá v tom, že se stal větším než samotná strana. V demokratickém systému... by strana měla vždy převyšovat jednotlivce,“ prohlásil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …