Prezident Putin v úterý podepsal návrh zákona na vytvoření nové doktríny informační bezpečnosti Ruské federace. Celý dokument je přístupný na oficiálním portálu ruské vlády – ZDE.
„Nová doktrína představuje systém utvořený experty s úmyslem zabezpečení národní bezpečnosti Ruské federace v informační sféře,“ píše se v dokumentu.
Podle textu dokumentu je jedním z hlavních faktorů ovlivňujících snižující se informační bezpečnost země ustavičné narušování informační infrastruktury Ruské federace ze strany cizích států.
„Tajné služby hned několika zahraničních vlád neustále a ve stále větším rozsahu vyvíjejí informačně psychologický tlak s úmyslem destabilizovat vnitropolitickou a sociální situaci v různých částech světa, což často vede až ke ztrátě suverenity a teritoriální celistvosti některých států.“
Dalším důvodem k přijetí nové doktríny je neustále narůstající počet „zahraničních médií, které ruskou vládní politiku prezentují s vysokou mírou předpojatosti“. Ruská média, která působí na území cizích států, navíc často „čelí diskriminaci, a jejich novinářům je často znemožněno řádně odvádět svou práci“.
Zahraniční média mají prý negativní dopad na jejich ruské konzumenty. „V ohrožení je v první řadě ruská mládež, která je kvůli zahraničním informačním tlakům vystavena riziku „odcizení se od tradičních ruských duchovně morálních hodnot,“ uvádí se v doktríně.
Další problém autoři textu spatřují v narůstající kriminalitě ve finanční oblasti, ke které dochází kvůli nedostatečně zajištěné informační infrastruktuře.
Neméně závažným problémem je i nedostatečná úroveň rozvoje informačních technologií v Rusku, které je tak i nadále závislé na zahraničních technologiích, což je situace, která se prý musí v budoucnu změnit.
Hlavním cílem nové informační strategie je „zajištění bezpečnosti a prevence vojenských konfliktů, které by mohly vzniknout za pomoci informačních technologií, a ochrana státní suverenity a politické a sociální stability“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib