Česko je totiž podle evropských soudců nyní potrestáno vlastně za to, že se snažilo vzdělávat Romy. Soudci při vynášení rozsudku rozhodně nebyli jednomyslní. Oponující soudci hovoří o verdiktu jako o precedentu. Původně bylo nařčení z diskriminace smeteno ze stolu. Rozhodl o něm až velký senát.
Česká republika nyní svými kroky reaguje na rozsudek z roku 2007, který přiznal 18 romským dětem z Ostravy 4 000 eur pro každé za diskriminaci. Česko se pak právě zavázalo udělat změny ve vzdělávání.
Původní text ZDE.
„Právo už před měsícem upozornilo na to, že současný tlak na společné vzdělávání hendikepovaných a zdravých dětí má kořeny právě v otázce údajné diskriminace romských dětí. Ty tvoří velkou část osazenstva speciálních škol, kam se dostanou na základě diagnózy lehkého mentálního postižení,“ konstatuje server Novinky.cz.
Postoj soudu je průlomový například i podle soudce Karla Jungwierta. A to proto, že hodnotí a kritizuje vzdělávací systém celého státu. „Dvanáct států, které tvořily Evropskou unii v roce 1989, přiznává, že 250 000 až 300 000 dětí nikdy nenavštěvovalo školu. Je nutné konstatovat, že vývoj tuto analýzu spíše potvrzuje. V této oblasti není nic, z čeho by se dalo usuzovat, že by došlo ke zlepšení v průběhu následujících let a ještě méně po rozšíření EU,“ uvedl s tím, že Česko je jednou z mála evropských zemí, kde všechny děti včetně romských navštěvují školy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef