Internet regulovat. Jsou tam bláboly, TV proti němu nemá šanci, říká expremiérka Slovenska Radičová

11.08.2020 10:05 | Zprávy

Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, původní profesí socioložka, má obavy z toho, jakým způsobem dnes kolují informace, nebo přesněji řečeno dezinformace. Volá proto po určitém omezení svobody internetu.

Internet regulovat. Jsou tam bláboly, TV proti němu nemá šanci, říká expremiérka Slovenska Radičová
Foto: Topnovinky.sk
Popisek: Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová

Dnes se zprávy šíří především prostřednictvím internetu, a to na jedné straně znamená, že se k nim dostane prakticky každý. Na straně druhé je však také třeba počítat s jistou zkratkovitostí a zjednodušením internetových zpráv. A tady se podle Radičové nachází problém.

Online svět znamená krátká, rychlá, vizuální zpráva. Dynamika a udržení klienta na mém online médiu znamená vytvořit mu zároveň informační bublinu. To znamená komunikovat s ním na téma, které je jeho tématem a jeho postojem – efekt ozvěny nebo zrcadla. A do této rychlosti vstupuje titulkování. Nečteme dlouhé texty. Text se musí vejít na obrazovku mobilu, protože gro komunikace je už přes mobily. Jen co je text delší, už musíte scrollovat, čímž se ztrácí souvislost. Tím se zkracuje prostor. Znamená to, že je třeba sahat jen po jednoduchých a zjednodušených větách a vůbec ne po vysvětleních,“ varovala Radičová.

Ukázalo se, že internet nenapomohl prohloubení vzdělání u všech lidí.

„Celý svět si zvykl na povrchní zprávy. Když vznikl internet, mysleli jsme si, jak budeme všichni vzdělaní. A co se dnes děje? Vysvětlujeme, že Země není plochá! Ano, vytvořil se i prostor pro zneužívání, populismus, konspirační teorie, pro nechutnou manipulaci až kyberválku. Všechno jsou to nové rozměry, které jsme pokládali za negativa, ale ne takového rozsahu. A proti přílišné expanzi je už třeba se bránit,“ pokračovala.

Jinými slovy se nažila říci, že svoboda slova má své limity a stejně jako je zákonem regulováno např. televizní vysílání, měl by být podle socioložky jisté regulaci podroben i internet. Jinak regulovaná média, která se musí řídit jistými pravidly, nemohou soutěžit s těmi, která někdy píší kvalitní informace, ale v některých případech i bláboly.

„Nemáte šanci soutěžit s médiem, které si může říkat, co chce, absolutně bez toho, aby muselo ověřovat informace a zodpovídat za to, co přináší jako lež nebo dezinformaci,“ upozornila Radičová.

Některé lži a dezinformace postihují už současné zákony. Např. zákon na ochranu osobnosti, zákon namířený proti rasistickým projevům a proti projevům nenávisti, které by v konečném důsledku mohly vést k omezení práv jiných lidí. V těchto věcech nelze tolerovat absolutní svobodu slova.

Podle Radičové však kupříkladu provozovatelé sociálních sítí přiznávají, že projevy nenávisti nejsou schopni postihovat, a proto by měl nastoupit zákon. Třeba i celoevropský zákon, který vymezí pravidla regulace internetu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bolek Polívka z pódia burcoval demonstranty v Bratislavě. V ČR dostal výprask

22:10 Bolek Polívka z pódia burcoval demonstranty v Bratislavě. V ČR dostal výprask

Demonstrace v Bratislavě se dnes mělo účastnit až 60 tisíc lidí. A to včetně českého herce Bolka Pol…