Iráčtí uprchlíci zavítali v Česku na bohoslužbu. Kristus volá po milosrdenství, slyšeli

21.02.2016 21:08 | Zprávy

Obyvatelé Smilovic na Frýdecko-Místecku se dnes dopoledne poprvé setkali se svými novými sousedy, kterými jsou iráčtí křesťanští uprchlíci. Dočasný domov tyto rodiny, celkem jde o 14 lidí, našly ve středisku Karmel. Právě tam se dnes uskutečnila speciální bohoslužba, kterou sloužili představitelé hned několika církví. K příchozím promluvili i někteří uprchlíci. „Jenom slovo ‚děkuji‘ nestačí,“ řekl čtyřiapadesátiletý Nael. Celkem se setkání účastnilo okolo 120 lidí.

Iráčtí uprchlíci zavítali v Česku na bohoslužbu. Kristus volá po milosrdenství, slyšeli
Foto: archiv T. Jirsa
Popisek: Imigranti v Makedonii

Nedávno informace o příjezdu skupiny uprchlíků vyvolala v obci se zhruba 800 obyvateli rozruch. Lidé, kteří tehdy přišli na zasedání zastupitelstva, skandovali, že je v obci nechtějí. V obci se objevila petice odmítající irácké křesťany. Nic z toho se od příjezdu uprchlíků neopakovalo. I dnes byla atmosféra přátelská. „Jsem věřící. Ježíš Kristus nás povzbuzuje v tom, abychom prokazovali milosrdenství,“ řekl ČTK rodák ze Smilovic a bývalý biskup Slezské církve evangelické Stanislav Piętak.

Ve Smilovicích nyní žije 14 uprchlíků

Podle něj všichni obyvatelé obce, které zná, vyjadřují projektu podporu. Věří, že stejně budou na dočasný pobyt uprchlíků nahlížet i další. „Není to tak, že by všichni byli proti tomu ubytovat ve Smilovicích křesťanské uprchlíky. Já jsem například pro,“ dodal Zbyšek Niemiec.

Ve Smilovicích nyní žije 14 uprchlíků – deset dospělých a čtyři děti. V dalších dnech by jich mělo ještě dvakrát tolik přibýt. Starají se o ně pracovníci a dobrovolníci Slezské diakonie. V zařízení budou jen dočasně, šest až osm týdnů. Soustředí se na výuku českého jazyka a poznávání české kultury. Pak se rodiny přestěhují do klasických bytů a projdou dalším, asi čtyřměsíčním integračním procesem. Mezitím v ČR mají získat azyl.

Celkem má do ČR přesídlit 37 křesťanských rodin, což je 153 lidí, ubytováni jsou a budou nejen ve Smilovicích, ale i v Brně a v Okrouhlíku u Jihlavy. Většinou mají přiznaný mezinárodní status uprchlíka. Projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje a financuje Nadační fond Generace 21. Fond v prvním roce uhradí náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů stejně jako integrační služby. Peníze fond získal výhradně od soukromých dárců.

Lidé, které nadační fond pro přesídlení do Česka vybral, už před odletem do Česka prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány. Absolvovali i zdravotní prohlídky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odstrašení protivníka za veřejné peníze. „Liberální“ demokracie se neštítí, říká radní nad novou vládní kampaní

21:10 Odstrašení protivníka za veřejné peníze. „Liberální“ demokracie se neštítí, říká radní nad novou vládní kampaní

„Propagaci svobody, demokracie a spojeneckých vazeb,“ chce po celý předvolební rok provádět Úřad vlá…