Jandourek cituje britský deník The Independent, který nedávno upozornil na to, že se ozbrojencům z Islámského státu podařilo získat dostatek radioaktivního materiálu, který by stačil na výrobu špinavé bomby, která způsobuje zamoření rozmetáním radioaktivních látek klasickou výbušninou.. Následně Jandourek přidává i výrok australské ministryně zahraničí Julie Bishopové, podle které je prý NATO znepokojeno tím, co se děje s materiálem, který bojovníci IS při svém postupu Irákem a Sýrií ukořistili z různých výzkumných center a nemocnic.
„Nebrali jenom hotovost z místních bank,“ cituje Jandourek šéfku australské diplomacie a připomíná varování Bishopové, že IS je schopný vyrobit chemické zbraně. Ten totiž v posledním čísle svého propagandistického časopisu nastínil, že chce vyvinout zbraně hromadného ničení. Navíc už dávno existuje možnost, že radikálové mohli získat jadernou zbraň z Pákistánu. „Je pravděpodobné, že při příležitosti začátku i konce ramadánu se IS pokusí o zásadní vojenské akce v Iráku a Sýrii,“ připomíná český esejista slova amerického Institutu pro studium války.
Jsou to šílenci, můžeme se dočkat čehokoli
Jandourek ve svém článku také připomíná, že ani Adolf Hitler například nesáhl po chemických zbraních, protože, coby voják z první světové války, věděl, co je to zač. Teroristům je podle Jandourka v podstatě jedno, kdo zemře. „Hlavně když je dost mrtvých a dělá to dojem,“ myslí si a připomíná, že se od IS částečně distancovali i „borci“ z Tálibánu a Hamásu.
Podle něj jdou radikálové tzv. proti všem. „Za normálních okolností, bychom mohli kroky protivníka odhadovat podle aspoň nějaké racionality. Pokud je někdo úplný šílenec a oslavuje smrt a rozsévá ji i mezi souvěrce, můžeme se dočkat čehokoli,“ obává se sociolog a dodává, že IS není jen pár vousáčů s primitivními zbraněmi. „Zřejmě i nějaké vyspělé technologie ovládají,“ domnívá se.
„Možná přijde doba, kdy bude George Bush mladší doceněn, protože teroristy po 11. září dost zaměstnal a jejich sítě narušil,“ píše Jandourek, podle kterého je skoro zázrak, že se v dnešní vyspělé technologii teroristům zatím tolik nedaří. „Někteří lidé budou tvrdit, že nás do toho zatáhli Američané a Britové. Pro tyhle náboženské fanatiky jsme ale nepřátelé všichni,“ brání Jandourek západní velmoci před negativním názorem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd