Itálie bude dostávat a Česko platit?! Babiš v tisku tvrdě vystoupil proti Bruselu

06.06.2020 11:55 | Zprávy

Po koronaviru je jedním z nejvíce skloňovaných témat ekonomická krize. A to i v Evropské komisi, která přišla s plánem, jak obnovit ekonomiku členských zemí. Avšak o plánu se vedou vášnivé spory. V Lidových novinách premiér Babiš osvětlil, jaký je jeho postoj k plánu, který podle kritiků zadluží evropské státy na generace. Nechce, aby Komise určovala, do čeho se bude investovat. A klíč k rozdělování peněz je podle něj absurdní. Česko by platilo, zatímco Itálie by dostávala. Přičemž český důchodce bere sotva 15 tisíc, zatímco italský 38 tisíc.

Itálie bude dostávat a Česko platit?! Babiš v tisku tvrdě vystoupil proti Bruselu
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Andrej Babiš

Babiš předně zmínil chaos, který ohledně plánu nastal. „První informace po zveřejnění návrhu byla, že se Česko najednou ocitlo mezi čistými plátci. Nikdo pořádně nevěděl, na základě čeho to je, takže jsme museli informace postupně dolovat. Stále ještě počítáme a všechna čísla nemáme. Od počátku celé diskuse o balíku pomoci se také neustále měnila částka na tu takzvanou obnovu Evropy. Nejdřív to bylo 300 miliard eur navržených Dánskem, Nizozemskem, Rakouskem a Švédskem, potom přišla paní kancléřka Merkelová s prezidentem Macronem s částkou 500 miliard eur, jih chtěl mnohem více, nakonec Komise navrhla ještě vyšší částku 750 miliard eur.“

Dodal, že je podle něho ještě brzy hodnotit, jak krize spojená s koronavirem na státy dopadne a hodnocení podle toho, kolik lidí v daném státě zemřelo nebo se nakazilo, to není vypovídající. „U nás se to projeví především z titulu exportu, protože jsme exportně orientovaná země. Bude záležet na tom, jak jednotlivé destinace budou odebírat naše zboží. Jak to nakonec dopadne, nikdo přesně neví. Měnit rozpočtová kritéria pro rozdělení pomoci je proto podle mě předčasné,“ prohlásil.

Českému premiérovi vadí, že je částka moc velká a bude směřovat do úzké skupiny států. Státy si podle něho mají půjčovat samy a půjčky by neměly souviset s rozpočtem EU. „Pokud si je ale EU schopná půjčit třicetileté peníze s nulovým nebo minusovým úrokem, tak by měla říct: Tady je balík, například 250 miliard eur, a ten by měl být úplně mimo rozpočet. A z toho balíku by si každý mohl za těchto extrémně výhodných podmínek půjčit,“ navrhl premiér a dodal, že by si pak ovšem každý stát rozhodoval sám, na co peníze věnuje.

I klíč, jakým se peníze mají rozdělovat, je podle premiéra nespravedlivý. Na okraj zmínil, že Česku stoupl HDP, je tedy bohatší, ale dle jeho názoru by se měl používat k měření hrubý národní důchod (HND), protože zisky z Česka plynou do zahraničí. Nicméně hlavní problém dle Babiše tkví v tom, že mezi rozdělovacími kritérii je průměrná nezaměstnanost a nezaměstnanost mladých.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

DPH

Jaká by podle vás měla být ta jedna jediná sazba DPH? A jak vám věřit, že chcete snižovat daně, když zatím jste dělali jen pravý opak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Itálie je tvůj domov, ty huso!“ Lipavský nasadil Šeredovou. Špatně to dopadlo

16:42 „Itálie je tvůj domov, ty huso!“ Lipavský nasadil Šeredovou. Špatně to dopadlo

V propagačním videu Ministerstva zahraničních věcí ČR spravovaného odpadlíkem od Pirátů Janem Lipavs…