Ivan Bartoš v Liberci: Kdyby byla dlouho vláda bez důvěry, tak se Sněmovna může rozpustit. Ale...
14.04.2018 20:31 | Zprávy
Na dobrodružnou výpravu na sever Čech se vydal pirátský předseda Ivan Bartoš v pátek 13. dubna. „Nejdříve jsme se dostali do první zácpy, pak nám došel benzin, zase přišla jiná zácpa, jeli jsme přes Mělník, poté za traktorem, začalo pršet. Takhle dlouho jsem sem ještě nejel,“ vysvětloval patálie cesty do Liberce jablonecký rodák, když omlouval své zpoždění. V debatě prozradil, jak vidí vyjednávání o vládě.
reklama
V libereckém Kultivaru předstoupili před návštěvníky hned tři Piráti. Kromě Ivana Bartoše i českolipský poslanec Tomáš Martínek a krajský pirátský předseda Ondřej Kolek, který celou akci moderoval.
Kolek na úvod sdělil, že Piráti s největší pravděpodobností nepostaví letos ještě kandidátku do komunálních voleb v Liberci. Zatím nemají dostatek lidí ve městě, kteří by byli ochotni jít případně do uvolněných funkcí. Zájem o spolupráci s nimi by v Liberci byl, ale Piráti jsou oprávněně opatrní. Varující je zkušenost jiných stran, které se divily, koho všeho do svých řad přijaly, když se ocitly na vrcholu popularity. Nechtějí ani jít na kandidátce jiných stran. "Chceme jít samostatně a budovat pirátskou značku. Nejsme jako rybáři a lovci křesel a máme času dost. Dostali jsme nabídky od různých subjektů, ale ani jednu jsme nepřijali. Není to v souladu s naší strategií, která je středně i dlouhodobá. Nemyslíme jen na jedny volby," upozornil.
Foto: Oldřich Szaban
Nenecháme se zacákat špínou, když nám dalo tolik práce dostat se do Sněmovny
"Piráty jsme budovali osm let odspodu. Lidé se znají. Tak to u nás funguje. Ne, že uděláme program, sestavíme kandidátku a půl roku po volbách zjistíme, že si půlka lidí nesedí a někdo měl nějaké jiné ambice. Chceme mít opravdu zdravé jádro. Riziko, že se na Piráty nalepí lidé, kteří nemusí být apriori špatní, ale nemusí ctít pirátský program, je prostě reputační. Nenecháme si to zacákat nějakou špínou, když nám dalo tolik práce dostat se do Poslanecké Sněmovny," vysvětlil k tomu Ivan Bartoš a sklidil souhlasný potlesk přítomných.
Pak už se téma debaty zaměřilo na současnou celostátní politiku. Je v současné situaci hlavním šachovým hráčem na české politické scéně prezident Zeman? "Skutečně to dospělo k tomu, že prezident Zeman drží Andreje Babiše v hrsti. Což se Babišovi hrubě nelíbí. Protože prezident může kdykoliv říci - ty to Andreji nevyjednáváš moc dobře, tak já to dám někomu jinýmu. Prezident Zeman je teď skutečně nejsilnější hráč na české politické scéně," domnívá se Ivan Bartoš. Babiš je podle něj nyní v nepříjemné situaci. "Mohl by si sáhnout pro podporu SPD a KSČM. Doma to nějak vysvětlil. Co mu vadí, je vzrůstající nevole občanů. Když chcete být milovaný premiér, tak vám vadí početné demonstrace v ulicích proti vašim krokům. A velmi naráží v zahraniční politice," upozornil. "Svého politického vrcholu v České republice jako by dosáhl. Je sice v demisi, ale je premiérem. On chce být uznávaný jako evropský politik," konstatoval s tím, že komunistická strana v rámci Evropy by až tak velkým problémem nebyla narozdíl od SPD.
V ten samý den, kdy se debata konala, napsal Ivan Bartoš na facebook: "Včera byl čtvrtek, a tak Andrej Babiš v tomto přesný jako hodinky, nahodil standardní víkendovou pseudo mediální vějičku - Tak já budu zase jakoby jednat s ČSSD. Já jsem přesvědčen, že je to zase ohraná mediální habaďůra, neboť již 21. února pro své noviny premiér v demisi Babiš řekl -"Premiérem budu a ČSSD nic nenabídnu". Repre ANO skutečně pouze dělá, že jedná." I proto se předsedy Pirátů autor tohoto textu zeptal, zda si myslí, že Babiš jednání pouze předstírá a doufá, že jeho vláda v demisi vydrží co nejdéle až do té chvíle, kdy už to ostatní strany nevydrží a hlasováním ve Sněmovně rozhodnou o předčasných volbách (v nichž ovšem Babiš opět může výrazně uspět).
Nemyslím, že teď jdeme k předčasným volbám. I když, pokud bude dlouho vláda v demisi....
"Co skutečně zaznělo na jednání Andreje Babiše s prezidentem Zemanem se můžeme jenom domnívat. Stejně jako co se stalo při posledním jednání mezi Babišem a Hamáčkem. Faktem je, že sjezd ČSSD by přinesl nevoli členů sociální demokracie ke spolupráci k ANO. Ale ta jednání skutečně mohou být fiktivní - viz ten Babišův výrok v jeho novinách z 21. února, že bude premiérem a ČSSD nic nenabídne. Já samozřejmě Babišovi do hlavy nevidím. Kdyby ale byla dlouho vláda bez důvěru, tak Sněmovna se může rozpustit 120 hlasy poslanců. Kdyby Babiš Okamuru dlouho tahal za nos, tak by mu došla trpělivost, a tento krok by pak mohli podpořit i komunisté," konstatoval možnost, jak ve Sněmovně dojít k těm 120 hlasům. "Nicméně teď předčasné volby v tuto chvíli nehrozí, ještě nebyl ani druhý pokus o sestavení vlády. Hypoteticky jsou možné s eurovolbami v roce 2019. Ale to není můj návrh, to je jen popis politické reality, pokud by se to vyvíjelo tímto způsobem," sdělil předseda Pirátů.
"Nemyslím si ale, že jdeme k předčasným volbám. A pokud by se nezměnil volební systém, tak se jimi dostaneme do prakticky stejné situace jako nyní. Se silně dominujícím ANO - jejichž počet mandátů neodpovídá procentuálnímu zisku, měli třicet procent a mají 39 procent mandátů ve Sněmovně. Andreji Babišovi by vyhovovalo předčasné volby synchronizovat s komunálními volbami. To by úplně vymazalo komunální politiku. Ty volby by byly o Andreji Babišovi," je přesvědčen. "Andrej Babiš má samozřejmě neskutečný aparát analytiků. Mají před sebou několik variant scénářů, které vytahují dle situace. Cíl je jasný směrem k racionalizaci zisků ANO a cesty k tomu jsou různé," konstatoval.
Jeden z tázajících diváků argumentoval, že Babišova strategie je taková, že se o moc nechce dělit. Takže chce udržet co nejdéle jednobarevnou vládu v demisi. "Pak je to na vás - ostatních stranách - jak dlouho mu to umožníte," uvedl. "Jenomže tu stodvacítku dáte jen s Okamurou a komunisty. Ta matematika je jasná. Pokud bude mít Andrej Babiš co nabídnout Okamurovi a nerozbije se ten hlasovací holport, tak tam ta stodvacítka nebude," vysvětlil Ivan Bartoš. V debatě se řešila i dostavba jaderných elektráren, solární baroni, či změna volebního zákona. Po dvou hodinách se její aktéři rozešli spokojeně do svých domovů a snad do nich i v pořádku došli. I přesto, že byl pátek třináctého.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.