V úvodu projevu Stoltenberg děkuje tureckému ministru zahraničí za vřele přivítání: „Je skvělé být zpět v Ankaře a setkat se znovu s vámi. Děkuji za velmi vřelé přivítání. Turecko je cenným spojencem NATO a významně přispívá k naší sdílené bezpečnosti,“ zmiňuje například, jak Turecko během pandemie projevilo solidaritu se spojenci a partnery poskytnutím podstatné podpory v našem společném boji proti covidu-19.
Turecko označil za jednoho z největších přispěvatelů výcvikové mise NATO v Afghánistánu, která pomáhá vytvářet podmínky pro mír. „Jste také součástí našich misí v Kosovu a Iráku. A hrajete hlavní roli v boji proti terorismu. Turecko je tedy cenným spojencem, který NATO přispívá mnoha různými způsoby,“ vyjmenoval Stoltenberg.
Zmínil, že naopak NATO také napomáhá bezpečnosti Turecka: „Například rozšířením své protivzdušné obrany proti raketovým útokům ze Sýrie a zvýšením naší vzdušné a námořní přítomnosti. Polsko oznámilo, jak jste zmínil, že nasazuje námořní hlídkové letadlo. A další spojenci také plánují zvýšit podporu Turecku. NATO tedy zůstává pevně odhodláno napomáhat k bezpečnosti Turecka,“ oznámil Stoltenberg.
Věnoval se vzájemné diskusi o napětí ve východním Středomoří. „Nyní jsme vytvořili vojenský dekonfliktní mechanismus ke snížení rizika incidentů a nehod v regionu. To zahrnuje závazek používat zabezpečenou horkou linku, která byla zřízena mezi Řeckem a Tureckem a je trvale k dispozici. Mechanismu bylo dosaženo konstruktivním zapojením Turecka a Řecka do ústředí NATO,“ doplnil generální sekretář NATO.
Vyjádřil přesvědčení, že mechanismus zmírnění konfliktů může pomoci vytvořit prostor pro diplomatické úsilí. „Pevně doufám, že základní spory lze nyní řešit čistě prostřednictvím jednání v duchu spojenecké solidarity a mezinárodního práva,“ podotkl.
„Čelíme řadě obtížných problémů. O to je pro mě ještě důležitější oslovit je přímo s tureckým vedením. Jsme znepokojeni důsledky akvizice systému S-400. Tento systém může představovat riziko pro spojenecká letadla a může vést k sankcím USA. Toto je národní rozhodnutí Turecka, ale S-400 nelze integrovat do systému letecké a protiraketové obrany NATO,“ pokračoval Stoltenberg a naléhal na Turecko, aby spolupracovalo s dalšími spojenci při hledání alternativních řešení.
Společně také vedli diskusi o komplikovanou situací v Libyi a v Sýrii a o pokračujícím násilí v Náhorním Karabachu a v jeho okolí. „Jsme hluboce znepokojeni eskalací nepřátelských akcí. Všechny strany by měly okamžitě přestat bojovat a najít cestu vpřed k mírovému řešení. A očekávám, že Turecko využije svůj značný vliv k uklidnění napětí,“ uvedl Stoltenberg.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab