Izraeli se nelíbí, že EU trvá na označení výrobků ze židovského státu za židovské. Podle Korena je to diskriminační. Izraelci samozřejmě chtějí dosáhnout míru s Palestinci, ale ne za cenu toho, aby byl Izrael očerňován. „Máme pocit, že to načasování je čistě politické. V těchto dnech je Izrael pod dalším tlakem teroristických útoků... Vůbec nikdo přece nemůže věřit, že to má přispět k ochraně spotřebitele. Je to svým způsobem bojkot Izraele,“ zlobil se před kamerami Koren.
Židovský stát to ekonomicky neohrozí, ale není to dobré gesto. Židovské výrobky se každopádně mohou uplatnit i jinde, např. v Rusku. „V naší ekonomice je zaměstnáno také na 30 tisíc Palestinců, takže toto embargo může více poškodit Palestince než nás,“ pokračoval v popisu.
V kostce řečeno se velvyslanci nelíbí, že se EU snaží vměšovat do rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci. Přitom bude záležet na těchto dvou národech, jak se spolu dohodnou, ne na EU nebo na jiných hráčích.
Poradili jsme si v minulosti, poradíme si i teď
Následně se věnoval nové vlně teroristických útoků v Izraeli. Zpravidla mladí Palestinci s noži útočí na izraelské občany a bezpečnostní složky státu jsou v pohotovosti. „Ale jsem přesvědčen, že tuto krizi zvládneme, stejně jako jsme zvládli ty předchozí,“ zdůraznil Koren. Pokud to bude možné, chtějí Izraelci šetřit i životy Palestinců, ale izraelští občané budou mít vždy přednost.
Palestinci prý v tuto chvíli nereagují na izraelské kompromisní návrhy a spíše stupňují napětí. Podle Korena je to špatná cesta.
Velvyslanec nebyl nijak nadšen ani z mírnění sankcí vůči Íránu. „Írán v minulosti lhal. Všichni to vědí. Všichni vědí, že Írán podporuje krvavý režim Bašára Asada v Sýrii a snaží se destabilizovat Jemen,“ zdůrazňoval. Také Rusku vytkl, že podporuje režim Asada v Sýrii, „ale pokud bude Rusko skutečně bojovat s radikály z Islámského státu, tak s tím asi umíme žít“, podotkl.
Uprchlická krize
Izrael sice není velký stát, ale rozhodně má na Blízkém východě svůj význam a nepřipustí, aby byl obcházen či zneužit. Dalším důležitým státem v regionu je Turecko a Koren věří, že tento stát může sehrát pozitivní roli v řešení uprchlické krize.
„My se snažíme pomáhat syrským, ale také africkým migrantům, ovšem máme také zkušenosti se zaváděním opatření na hranicích.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp