Izraeli se nelíbí, že EU trvá na označení výrobků ze židovského státu za židovské. Podle Korena je to diskriminační. Izraelci samozřejmě chtějí dosáhnout míru s Palestinci, ale ne za cenu toho, aby byl Izrael očerňován. „Máme pocit, že to načasování je čistě politické. V těchto dnech je Izrael pod dalším tlakem teroristických útoků... Vůbec nikdo přece nemůže věřit, že to má přispět k ochraně spotřebitele. Je to svým způsobem bojkot Izraele,“ zlobil se před kamerami Koren.
Židovský stát to ekonomicky neohrozí, ale není to dobré gesto. Židovské výrobky se každopádně mohou uplatnit i jinde, např. v Rusku. „V naší ekonomice je zaměstnáno také na 30 tisíc Palestinců, takže toto embargo může více poškodit Palestince než nás,“ pokračoval v popisu.
V kostce řečeno se velvyslanci nelíbí, že se EU snaží vměšovat do rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci. Přitom bude záležet na těchto dvou národech, jak se spolu dohodnou, ne na EU nebo na jiných hráčích.
Poradili jsme si v minulosti, poradíme si i teď
Následně se věnoval nové vlně teroristických útoků v Izraeli. Zpravidla mladí Palestinci s noži útočí na izraelské občany a bezpečnostní složky státu jsou v pohotovosti. „Ale jsem přesvědčen, že tuto krizi zvládneme, stejně jako jsme zvládli ty předchozí,“ zdůraznil Koren. Pokud to bude možné, chtějí Izraelci šetřit i životy Palestinců, ale izraelští občané budou mít vždy přednost.
Palestinci prý v tuto chvíli nereagují na izraelské kompromisní návrhy a spíše stupňují napětí. Podle Korena je to špatná cesta.
Velvyslanec nebyl nijak nadšen ani z mírnění sankcí vůči Íránu. „Írán v minulosti lhal. Všichni to vědí. Všichni vědí, že Írán podporuje krvavý režim Bašára Asada v Sýrii a snaží se destabilizovat Jemen,“ zdůrazňoval. Také Rusku vytkl, že podporuje režim Asada v Sýrii, „ale pokud bude Rusko skutečně bojovat s radikály z Islámského státu, tak s tím asi umíme žít“, podotkl.
Uprchlická krize
Izrael sice není velký stát, ale rozhodně má na Blízkém východě svůj význam a nepřipustí, aby byl obcházen či zneužit. Dalším důležitým státem v regionu je Turecko a Koren věří, že tento stát může sehrát pozitivní roli v řešení uprchlické krize.
„My se snažíme pomáhat syrským, ale také africkým migrantům, ovšem máme také zkušenosti se zaváděním opatření na hranicích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp