Sobotka v současné době odmítá, že by odešel i on. Já jsem navrhoval, že by podala demisi celá vláda, ale to prezident republiky odmítl, protože tvrdil, že demisí předsedy vlády končí pouze premiér. Na základě toho výkladu jsem se rozhodl předložit jiný postup a navrhl jsem odvolat ministra financí z vlády. Nerozumím tomu, proč prezident nyní přichází s nějakými jinými variantami,“ rozzlobil se premiér nad variantou, kterou Zeman navrhl před odletem do Číny, že by měl kromě Babiše odejít i Sobotka. Ústava podle něj jasně říká, co by nyní měl Zeman udělat.
Sobotka dle svých slov nemůže mít ve vládě ministra financí, jenž je podezříván, že se v minulosti vyhýbal placení daní. „Nemůžu mít ve vládě člověka, který veřejně lhal a přísahal a sliboval na zdraví svých dětí a vnuček, že nebude zasahovat do svých médií, a pak jsme viděli nejen na těch nahrávkách, ale slyšeli jsme také stanoviska novinářů, kteří odešli z MF Dnes, kteří potvrzují, že Andrej Babiš lhal, protože zasahoval do svých novin,“ dodal také.
Neopomněl však ani pochválit svou vládu, která je dle jeho slov úspěšná a může dovládnout do voleb. Respektuje dle svých slov také skutečnost, že pokud Babiš odejde z Ministerstva financí, tak by to mělo být hnutí ANO, jež navrhne nového ministra. „Chci, aby na Ministerstvo financí šel někdo, kdo má odbornou způsobilost. Druhá podmínka – nechci, aby to byl někdo ze struktury Agrofertu,“ řekl podmínky Sobotka a následně se odmítl vyjádřit k tomu, zda bude respektovat nominovanou náměstkyni Alenu Schillerovou.
Premiér také uvedl, že v době vládní krize se nikdy nesešel s Andrejem Babišem soukromě a v tichosti. „Problémy Andreje Babiše jsou velmi veřejné a není žádný důvod dělat dohody, které by řešení těchto problémů měly zakrýt. Máme tady krizi mimo jiné proto, že Andrej Babiš není schopen odejít, ačkoliv Sněmovna konstatovala, že je lhář, ačkoliv mě Sněmovna vyzvala jako předsedu vlády, abych řešil jeho problém, pokud nevysvětlí své minulé podnikatelské příběhy. Nemyslím, že tyhle věci se dají řešit už na úrovni nějaké soukromé schůzky,“ míní Sobotka.
Závěrem se Sobotka vyjádřil i k předvolebním preferencím, kdy se nedomnívá, že vládní krize bude mít nějaký vliv na preference. „Nedělal jsem to z nějakých předvolebních důvodů, proto, abych teď měnil nějakou situaci. Musel jsem to učinit, protože přišly závažné problémy ministra financí. Může to mít negativní dopad na preference, možná řada lidí byla spokojenější, když vláda stabilně fungovala. Já z toho nemám žádnou radost. Ale jsou některé hrany, za které jako předseda vlády jít nemůžu,“ uzavřel.
Původní text ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby
Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...
Další články z rubriky
4:44 VIDEO Šok pro Leyenovou. Ukrajina a Green Deal. V Bruselu málem řekli NE
Europoslanec Ivan David se dělí o své postřehy ze středečního zasedání EP, během kterého byla vyslov…
- 18:15 „Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT
- 13:00 Pekarová, Nerudová a spol. kopou do těch, kteří v EU nezvedli ruku. Jenže pro co? Odhaleno
- 22:35 Vondra vše řekl. Podrazy Leyenové z eurokomise. Vyběhla i s Fialou
- 10:18 „Odporné.“ Zavrhli diplomacii, protože chtěli válku. Ukrajinci budou Západ nenávidět, tvrdí profesor
- 7:55 Nejdřív výzva a nátlak. Ale protizákonné. Teď ministr Baxa šije řešení horkou jehlou