Konec těžby uhlí souvisí se zelenou politikou Evropské unie a z koncepcí Green Dealu, který se tváří hlavně jako nástroj pro snižování emisí. To vše ale bohužel vede k rapidnímu nárůstu cen energií. Co si o tom Dienstel myslí? „Green Deal je složitá věc. Chápu, že si lidé uvědomují vztah k životnímu prostředí a všeho kolem, na druhou stranu to, co se děje v energetice v dnešních dnech, je naprosto mimo. Až vše dopadne na lidi, tak to bude opravdu šílené,“ říká podnikatel.
Přijde mu prý šílené zejména to, že jeho mateřská společnost Sev.en Energy je schopna vyrobit jednu kilowatthodinu za dvacet či třicet haléřů, ale spotřebitelé za ni nyní platí pět a v budoucnu budou platit třeba i deset korun. „Z toho ale půjde například třetina skrz emisní povolenky spekulantům, kteří sedí mimo Evropu. Jde například o americké či japonské fondy a tak dále. Spekulanti vyhnali povolenku na 65 eur za tunu CO2. Ale není to tak, že peníze z jejich prodeje dostanou lidé nebo přímo stát. Odtečou prostě pryč. A to mi přijde šílené.“
Další takovou šíleností podle Dienstla je, že státy chtějí brutálně rostoucí ceny energií nízkopříjmovým vrstvám obyvatelstva dotovat z peněz, které si vláda půjčí jinde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.