V Evropě jsou vysokými cenami elektřiny a zejména plynu postiženy miliony podniků včetně těch největších. Mnohé firmy se proto snaží přesunou část své výroby do USA, kde je lákají stabilnější ceny energií a také mohutná vládní podpora zejména pro zelenou výrobu. Týká se to například oceláren, chemiček, výrobců baterií a dalších energeticky náročných výrobků.
„Je lepší jít a dělat to ve Spojených státech,“ řekl podle informací deníku The Wall Street Journal Ahmed El-Hoshy, výkonný ředitel amsterdamské chemické společnosti OCI NV, která tento měsíc oznámila rozšíření závodu na výrobu čpavku v Texasu.
Ačkoliv se ekonomika Spojených států podle analytiků potýká s rekordní inflací a panují zde obavy ze zpomalení ekonomiky, z pandemie vyšla americká ekonomika relativně silná. Mezitím Čína nadále uplatňuje tvrdé covidové lockdowny a Evropa je destabilizována válkou. Navíc nové výdaje Washingtonu na infrastrukturu, mikročipy a projekty v oblasti zelené energie zvýšily obchodní přitažlivost USA.
Do Spojených států tak mimo jiné míří dánská šperkařská společnost Pandora a německý výrobce automobilů Volkswagen. Americké firmy naopak přehodnocují své plány na expanzi v Evropě. Minulý týden společnost Tesla pozastavila své plány na výrobu bateriových článků v Německu a místo toho se snaží získat daňové úlevy podle zákona o snížení inflace, který v srpnu podepsal americký prezident Joe Biden.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.