Výsledky historického výzkumu Marcely Strouhalové a Luboše Kokeše představí široké veřejnosti příběh klášterních knihoven od jejich samého počátku, přes dlouhá staletí, kdy byly knihy opečovávány, až po napáchání nevratných škod při akcích K a Ř uskutečněných v roce 1950, při kterých bylo celkem zabaveno 152 knihoven s více než 1,8 milionem knih, včetně vzácných rukopisů. Řada knih následně skončila poškozená, či zcela zničená. Část zabavených knih se dostala také do Národní knihovny. V rámci církevních restitucí probíhajících v 90. letech minulého století vrátila Národní knihovna církvi 120 000 knih.
„Ačkoliv je výstava výsledkem odborného historického výzkumu, je pojata tak, aby byla přístupná a srozumitelná co nejširší veřejnosti,“ řekl generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda.
Virtuální výstava se připravovala od června 2019 a je rozdělena do čtyř kapitol. První tři kapitoly obsahují kromě dobových fotografií i animovaný film. Průvodcem na této zajímavé cestě pak bude mnich, zosobňující celé téma výstavy.
„Ústředním tématem je sice Akce K, ale výstava se obecněji zamýšlí nad tím, proč pečovat o minulost a jak jsou právě knihy cenným a nenahraditelným zdrojem informací. I proto jsme vytvořili velké množství obrazového a filmového materiálu a nevycházeli jsme pouze z dobových fotografii,“ dodává za realizační tým Nina Wančová.
Kláštery a akce K
Během staletí svého fungování si církev vydobyla značný vliv nejen duchovní, ale i politický. Kláštery byly centry vzdělanosti a utvářely tak i evropskou kulturu. Po 2. světové válce získá církev nového nepřítele: Komunistickou stranu Československa. Ta byla odhodlána připravit církev o nabytou moc, k čemuž využila řadu nástrojů – od financování, přes cenzuru knih, až po boj pomocí médií a policie.
Důležité bylo nahradit dříve církevní rituály novými komunistickými. A tak nově vánoční nadílku obstarával Děda Mráz, namísto tradičního Ježíška. Pomyslným vrcholem boje proti církvi byla Akce K, kdy byly kláštery označeny za centra protistátní činnosti a v noci ze 13. na 14. dubna 1950 proběhl útok na mužské kláštery, o několik měsíců později následovala akce Ř, jejímž cílem byly kláštery ženské. Výsledkem bylo uvěznění řeholníků v internačních táborech a zisk finančních prostředků, nemovitostí, řady uměleckých předmětů a knih, které připadly státu.
Virtuální výstava bude přístupná od 13. dubna.
ParlamentníListy.cz o tomto unikátním počinu informovala ředitelka odboru komunikace Národní knihovny Irena Maňáková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový