Jak přežít kolaps systému? Pár praktických rad od Ivana Hoffmana

04.02.2023 16:41 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA Ivan Hoffman v posledních letech žije na odlehlém venkově. Jeho zamyšlení, jak čelit kolapsu systému nebo rovnou zhroucení civilizace, o čemž se čím dál častěji mluví, má tedy základ i v praktické zkušenosti. A některé rady v dnešním světě nejspíš skutečně překvapí.

Jak přežít kolaps systému? Pár praktických rad od Ivana Hoffmana
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Každou krizi provází kromě nejistoty, co bude, i otázka, jak jsme připraveni na nepohodu, na eventuální kolaps systému anebo rovnou na zhroucení civilizace. Ve výhodě jsou preppeři, kteří problematiku přežití v kolabující společnosti řeší preventivně, v časech prosperity a míru. Být prepperem je praktické hobby, zábava, která může zachránit život a v nejistých časech to může být i výnosná živnost. Populární preppery zpovídají média a štědře jim za konzultace platí boháči, kterým se v případě konce světa nechce zahynout s ostatními.

Jistý populární expert na přežití dostal od miliardářů překvapivou, nicméně logickou otázku, jak v luxusním protiatomovém krytu vyloučit riziko, že je o život připraví vlastní ochranka a služebnictvo. Prepper šokoval miliardáře radou, aby se s personálem spřátelili. Kdyby to šlo, svět by nebyl v maléru a boháči by nepotřebovali kryty ani ochranky.

Náš největší problém ohledně přežití v divočině je absence divočiny. Klasický prepper je romantik, který rozumí přírodě, zná prosté alternativy k civilizačním vymoženostem a je schopen se pružně adaptovat na nějaké starší století. Současný stupeň pokroku nás ale odstřihl od dovedností a kutilství našich předků, nebezpečně jsme zpohodlněli kvůli sofistikovaným technologiím. Divočinu, ve které bychom mohli najít azyl, jsme zlikvidovali obrazně i fyzicky.

Pokrok v praxi funguje tak, že v autě na spalovací motor v roce 2010 bylo 300 čipů, v autě na zelený bruselský spalovací motor v roce 2020 bylo 1000 čipů a v elektromobilu roku 2023 je 5000 čipů. Kde jsou časy, kdy ve filmu Dobrý Will Hunting opraví Ben Afflec s kamarády pro Matta Damona starý vehikl a darují mu ho k narozeninám s tím, že „má dobrý motor“... Pro dnešek platí, že jsme paralyzováni závislostí na tom, co nepotřebujeme, a současně nevíme, jak komplikovaný svět zjednodušit na cosi, co lze v nouzi opravit na koleně. A díky tomu přežít.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Hoffman

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Indiáni v Amazonském pralese, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAion , 04.02.2023 17:26:00
lidožrouti na Borneu a třeba takový drobný čínský pěstitel rýže - to jsou lidé, kterých se žádný kolaps civilizace nebude týkat. Ti si vypěstují jen to co jim stačí k obživě. Na nikom a ničem nejsou závislí, snad jen na podnebí a rozmary počasí. Peníze nepotřebují - k velkému vzteku globalistů na Wall Streetu.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…