Jak si internetoví giganti ochočují Brusel. I farmaceutická lobby bledne závistí

04.09.2021 8:14 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Zatímco dříve na lobbing nejvíce vydávaly farmaceutické firmy, nyní to v Evropě jsou američtí technologičtí giganti Google, Facebook a Microsoft. Tří čtvrtin všech schůzek úředníků Evropské komise k návrhům zákonů o digitálních trzích a digitálních službách se zúčastnili jejich lobbisté. „A máte to tady. Evropští úředníci, místo aby chránili evropské občany před naprosto svévolným jednáním digitálních korporátů, berou je do svých jednacích místností a naslouchají jim. Co za to mají, těžko říci, ale z čiré lásky to asi nebude,“ říká v pravidelném přehledu mediálních zajímavostí Petr Žantovský.

Jak si internetoví giganti ochočují Brusel. I farmaceutická lobby bledne závistí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Posledního července, tedy před pěti týdny, byly předmětem Týdne v médiích mimo jiné i výroky premiéra Andreje Babiše z jeho pořadu „Čau lidi“. Konkrétně se týkaly jeho výhrad ke správnému plnění mediální veřejné služby v Českém rozhlase a České tiskové kanceláři. „Předseda vlády řekl doslova toto: ‚Co se však nestalo, prosím vás. A to je skutečně neuvěřitelné, že u nás ta pátá kolona, která bojuje v Bruselu proti našim zájmům, proti vašim zájmům, zorganizovala neskutečnou dezinformaci. ČTK vydala, vydala to sedm minut před mojí tiskovou konferencí s Ursulou von der Leyenovou, a to, že to bylo načasované, to nám řekli i ti novináři. Protože ten editor jim říkal: Ne, nemůžeš to říct dříve, až těsně před tiskovkou, aby zkazili tu tiskovku,“ připomíná Petr Žantovský kritická premiérova slova.

Andrej Babiš však nezůstal jen u toho a prstem ukázal i na další média, která symbolického předání 180 miliard od předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové podle něho využila k jeho poškození. „Víte, mezi námi je plno novinářů, hlavně z vydavatelství Economia, ale i veřejnoprávní rozhlas. Tady pan zástupce, který žije z našich daní, tweetoval, přesné načasování, 11.51: ‚ČR musí pro přístup k penězům mimořádného fondu EU na oživení ekonomiky do poloviny roku 2022 přijmout konkrétní opatření kvůli kauze střetu zájmů Andreje Babiše, na dotaz Radiožurnálu to potvrdily vysoce postavené EU zdroje.‘ Sprostá lež. Normálně sprostá lež. Že se nestyděj. Tito lidé, abyste věděli, si totiž přáli, abychom ty peníze nedostali, jako Maďarsko zatím nedostalo, nebo Polsko. A chtěli to hodit na Babiše,“ tvrdil premiér.

Načasování zprávy neovlivnila ČTK, ale Evropská komise

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bude to těžký.“ Okamura přímo ze štábu AfD

21:23 „Bude to těžký.“ Okamura přímo ze štábu AfD

„Pořád doufám v pozitivní posun, ale bude to těžký,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Tomio Okamura. St…