Jak soudili Havla, nebo co je ještě etické pro advokáta? Beseda s význačným právníkem Balíkem

16.12.2018 16:39 | Zprávy

REPORTÁŽ Vynese-li advokát od svého klienta z vazby nebo vězení zprávu, je to podle kodexu neetické, ale podle vyšší spravedlnosti je to obhajitelné. Ještě, že se nepodařilo zlikvidovat Ústav pro studium totalitních režimů. To mimo jiné zaznělo na besedě v rámci Mezinárodního dne lidských práv. Pro desítku zájemců přednášel JUDr. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D., právník a historik, bývalý soudce Ústavního soudu, který přednáší na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni.

Jak soudili Havla, nebo co je ještě etické pro advokáta? Beseda s význačným právníkem Balíkem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Židle u soudu

Ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje se hovořilo o politických procesech i o beztrestnosti některých komunistických pohlavárů.

Od naděje k beznaději

„Jak se vyvíjela instituce Nejvyššího soudu na příkladech jeho předsedů? Do roku 1948 byl po válce předsedou Nejvyššího soudu Ivan Dérer, což byl slovenský národovec, politik, advokát, v první republice opakovaně ministr, ať již v oblasti školství nebo spravedlnosti. Čechoslovakista, muž, který po vzniku Slovenského štátu zůstal v českých zemích, v Protektorátu, a po roce 1945 byl jmenován předsedou Nejvyššího soudu jakožto osobnost, která měla vysoký mravní kredit. Sám rezignoval po Únoru 1948, odešel do výslužby, ale v padesátých letech se stal obětí politického procesu, protože se jevil jako osoba nebezpečná. Byl obžalován za nápomoc nějakým rozvracečům socialistického zřízení a sám byl v politickém procesu odsouzen, byť k pouhým dvěma letům,“ uvedl Stanislav Balík.

A pokračoval: „Na jeho místo přišel další slovenský předseda Nejvyššího soudu Daxner, který byl předsedou mimořádného lidového soudu, jenž odsoudil Jozefa Tisa. Takže tento člověk už byl trochu vybrán za zásluhy. K smrti pak byli odsouzeni Clementis se Šlingem a v tomto procesu byl hlavním prokurátorem Josef Urválek, který byl hlavním prokurátorem také v procesu s Miladou Horákovou a ostatními.“

Zločinec v nejvyšších patrech soudnictví

V září 1953 tehdy už prezident Zápotocký, po Gottwaldově smrti, jmenoval tohoto bývalého prokurátora předsedou Nejvyššího soudu. „Bylo to za ohavné zásluhy. Můžeme s jistou hanbou říci, že která země se může chlubit tím, že v čele Nejvyššího soudu deset let stál zločinec. K tomu si přidejme, že jeho jmenování bylo zcela záměrné, aby se mohlo přejít od soudu státního k soudu běžné justice, ale aby tam ten Nejvyšší soud garantoval, že bude stát na ideových a třídních základech, jak se očekávalo u advokátů,“ konstatoval Balík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Proč se scházíte s podezřelými lidmi?

Jestli jste si chtěl jen ověřit, jestli GIBS věc řešila, proč jste se nezeptal přímo někoho z GIPS nebo policie? Jste přeci ministr vnitra. Podle mě tak netvrdíte pravdu a něco tu smrdí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Násilí? Incident kolem STAČILO! dokonal ministr Rakušan

9:47 Násilí? Incident kolem STAČILO! dokonal ministr Rakušan

Na předsedu STAČILO! Daniela Sterzika (alias Vidláka) se zaměřil již několikrát trestaný influencer …