Jak zbankrotovat? Stačí jen chovat se jako stát

02.06.2020 9:21 | Zprávy

„Před několika lety jsem se rozhodl investovat, velmi pečlivě a zodpovědně jsem zvažoval do jakého oboru. Nakonec jsem zvolil investice do solárních elektráren. Po nákupu solárních parků jsem je dále rozvíjel a půjčil si na další inovace. Vždy jsem striktně dodržoval zákony, platil daně i bankám za půjčené finance. Nic jsem neprovedl, ani jsem se nechoval nezodpovědně. Navíc zástupci státu včetně ministrů opakovaně tvrdili, že musíme postupně přejít na obnovitelné zdroje. Pak se situace začala měnit,“ tak začíná příběh vlastníka solární elektrárny.

Jak zbankrotovat? Stačí jen chovat se jako stát
Foto: archiv
Popisek: Solární elektrárna - ilustrační foto

„Nejprve jsem se z úst vysokých zástupců státu – prezidenta, premiéra, některých ministrů a poslanců nevyjímaje – dozvěděl, že jsem lump, vyžírka a 'solární baron'. A před několik dny přišel 'trest'. Státní aparát navrhuje brutální snížení hranice ziskovosti, dokonce pod úroky svých vlastních dluhopisů. Pro moje podnikání je tento návrh zničující. Reálně nebudu schopen splácet bankám a tedy nebudu ani schopen nadále provozovat svou elektrárnu. Přitom jsem se nezměnil, nic jsem neprovedl a nadále plně respektuji zákony naší země a chovám se zodpovědně,“ popisuje majitel elektrárny. 
 
Toto není jen jeden příběh, není to naříkání jednoho vlastníka solární elektrárny, současná situace se týká tisíců podnikatelů z této oblasti. Neudělali chybu, jen důvěřovali státu a vložili své prostředky, aby mu pomohli naplnit cíl v obnovitelných zdrojích. Fakt, že se na minimu projektů někteří politici také 'svezli' se však zapsal negativně na celém oboru. Dnes je běžné označení solární baron a slušný podnikatel si nemůže dát v hospodě pivo, aniž by slyšel urážky kvůli věcem, na které nemohl mít vliv. 
 
 
V současné době je struktura vlastníků solárních elektráren diametrálně jiná než v době, kdy se rozhodovalo o státní podpoře do této komodity. Z více než 80 procent jde již o nové vlastníky, kteří solární elektrárny koupili od původních vlastníků. Je tedy jasné, že netransparentních provozů zásadně ubylo, jde reálně o jednotky připadů z celkových 28 tisíc licencí a je úkolem policie a soudů, aby tyto případy prošetřily a případně odsoudily. Kriminalizovat a postihovat celý sektor nedává smysl. 
 
Naopak noví vlastníci investovali do fotovoltaiky na základě objednávky státu. Neměli žádné neveřejné informace, postupovali v souladu se státními instrukcemi, dodrželi všechny pravidla. Mnoho let jsou terčem nechutných politických a mediálních ataků, které z nich udělaly solární barony a jejich podnikání dostalo nálepku tunelu. Přitom dělají jen to, co si stát objednal: vyrábí čistou elektřinu, která pomáhá šetřit naše zdraví a krajinu, ve které žijeme. 

Vláda má geniální plán: Podnikejme zadarmo

Vláda koncem dubna na svém jednání na poslední chvíli změnila novelu zákona o podporovaných zdrojích. Změny mají nejtvrdší dopad na solární elektrárny, pro které by jejich přijetí znamenalo bankrot v přímém přenosu. Ty tam jsou sliby minulých vlád na podporu produkce čisté eletřiny, díky které fotovoltaika pomohla ušetřit 2,5 milionu tun hnědého uhlí a vylepšit tak životní prostředí. 
 
Vláda navrhla, aby se podpora u solárních elektráren snížila podle vnitřního výnosového procenta (výnosnosti projektu) na pouhým 6,3 procent, což je významně méně než obvyklý úrok bankovních úvěrů, kdy tyto projekty vznikaly. Návod, jak by takový zásah mohly firmy přežít, už žádný z ministrů nepředložil. Stejně tak vláda neporadila, jak banky budou sanovat nesplacené úvěry v odhadované výši několika desítek miliard. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Andrej Babiš byl položen dotaz

Připravujete se na brzký konec v politice?

Aspoň na mě to tak přijde, když se ujímáte zpět Agrofertu. A je to tedy tak, že ten svěřenecký fond byl jen taková klička jak šikovně obejít zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To on má v hlavě.“ Klaus sekl Foltýna

10:09 „To on má v hlavě.“ Klaus sekl Foltýna

U nás i ve světě se děje něco podstatného, říká v předvánočním čase bývalý prezident Václav Klaus. H…