Jakeš, Kocáb a spiknutí vedoucí k Listopadu 1989. Takto před lidmi hovořil zasvěcený Oskar Krejčí

26.04.2019 8:56 | Zprávy

REPORTÁŽ Největší problém tajných služeb je, když se stanou prodlouženou rukou politiků a jejich výstupy jsou ideologizované. Mladí chtějí být „tajnými“, ale chybí jim zkušenosti – analytikem se člověk nestává během pár let. Ostatně, to ukázaly Spojené státy třeba v případě Íránu, Iráku, Afghánistánu nebo nově také v Sýrii. Ověřovat, prověřovat, nikoliv důvěřovat, to je to, oč tu běží… Nadace Železné opony hostila v Praze významnou besedu o tajných službách. ParlamentníListy.cz zaznamenaly slova politologa Oskara Krejčího, který se svým příspěvkem předstoupil, před několik set lidí.

Jakeš, Kocáb a spiknutí vedoucí k Listopadu 1989. Takto před lidmi hovořil zasvěcený Oskar Krejčí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

Velmoci jsou silné na zničení světa, ale slabé na jeho zlepšení, a tím jsou odsouzeny ke spolupráci – tak znělo motto přednášky.

Stromy skutečné i imaginární

Na začátku Krejčí přišel s úvodním příběhem, jehož poselství se posléze proplétalo jeho celým vystoupením. „Sametová revoluce ještě byla za obzorem, potřeboval jsem něco vyřídit v prezidentské kanceláři a jakýsi důstojník státní bezpečnosti mně nabídl, že mne tam odveze,“ zavzpomínal politolog Krejčí. „Jeli jsme Chotkovými sady, tam stál esenbé, mladý kluk, a říkal, že nás nemůže pustit dál, že je Hrad uzavřen. Kolega vytáhl červenou průkazku se slovy – my tam můžeme, my k nim také patříme. A mládenec odpověděl – můžete, ale je tam spadlý strom,“ konstatoval za smíchu přítomných Krejčí.

Dokáží si zpravodajské služby poradit s každou situací? „Když už jsem jednou sáhl do dějin, sáhnu ještě dál: Jeden pán před pěti sty lety před naším letopočtem zasedl a napsal nádherný traktát, který se používá dodnes na vysokých vojenských školách – Umění války. Každý o něm slyšel, mnozí o něm mluví. Málokdo ji četl, je to útlá knížečka – vřele doporučuji,“ zdůraznil Krejčí a pokračoval. „Třináctá kapitola je věnována zvědům. Úplně poslední sloka má krásnou myšlenku, která říká – osvícený vladař a moudrý vojevůdce si vybírá mezi vojáky ty nejinteligentnější a z nich udělá zvědy. Těm, kteří jsou ještě v aktivní službě, těm doporučuji tuto kapitolu si přečíst, protože tam říká, že zvědové by měli být nejlépe odměňováni, protože na nich záleží, jestli se vojevůdci podaří realizovat plán,“ potěšil mnohé přítomné politolog.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Robert Králíček byl položen dotaz

Pošta

Že je doručování poštou tragické se ví už dlouho. Vy za to kritizujete Rakušana, ale co jste udělali vy, aby česká pošta fungovala líp? Třeba když jste byli ve vládě? Nebo co uděláte, když v ní zas budete? Běžná situace: Zásilka nedoručena, adresát nezastižen, přitom jste doma, ale nikdo se vám neoz...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kondomy a papež. Halík oslavil zesnulého Františka po svém

20:25 Kondomy a papež. Halík oslavil zesnulého Františka po svém

Zcela změnil pojetí církevního úřadu. Tak na zeslulého papeže Františka pro ParlamentníListy.cz vzpo…