Neštěstí si vyžádalo 15 obětí, většina z nich byli hasiči a záchranáři, kteří dorazili k požáru, aniž by tušili, že mají co dělat s nebezpečným dusičnanem amonným.
Skutečnost, že katastrofa postihla krajanskou komunitu, nezůstala v České republice bez odezvy. Například slovácké Kunovice hostily několik dětí z Westu, se kterým také navázaly partnerství. A česká vláda již týden po tragédii rozhodla o tom, že texaskému městečku věnuje čtyři miliony korun na výstavbu nové sokolovny. Její budování v listopadu 2014 osobně zahájil tehdejší český premiér Bohuslav Sobotka při své návštěvě Spojených států.
Škody po výbuchu, po němž kromě desítek zničených domů zůstal i skoro třicetimetrový kráter, byly odhadnuty na sto milionů dolarů (přes dvě miliardy korun). Majitelé továrny na výrobu hnojiv dostali pokutu za řadu zanedbání bezpečnostních zásad, dlouho ale nebylo jasné, co výbuch způsobilo. Až v květnu 2016 americký Úřad pro kontrolu alkoholu, tabáku, palných zbraní a výbušnin (ATF) oznámil, že požár byl dílem dosud neznámého žháře. Někteří experti ale tuto teorii zpochybňují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp