Podle verdiktu muži zmanipulovali řízení o podnětech k podání stížností pro porušení zákona tak, že někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přerušila v červnu 2010 výkon trestu Josefu Blažkovi a Rudolfu Tesárkovi. Odsouzeni byli k desetiletému vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku. Ministryně zároveň podala v jejich prospěch stížnost pro porušení zákona. Nástupce Kovářové Jiří Pospíšil (ODS) vzal sice v srpnu 2010 stížnosti zpět, muži se ale do vězení nevrátili. Utekli do zahraničí a až po několika měsících byli zadrženi v Thajsku, odkud je přivezla česká policie.
Policie prověřovala i roli tehdejší ministryně Kovářové
O Blažkově žádosti původně rozhodovala jedna z ministerských referentek, která doporučila stížnost pro porušení zákona nepodat. Tehdejší ředitel odboru dohledu Chrástecký však spis následně přidělil Matulovi, který byl tehdy na ministerstvu na stáži. Matula pak Blažkově žádosti vyhověl a navrhl ministryni stížnost podat, sám navíc učinil stejný návrh i v případě Tesárka. Přerušení výkonu trestu Matula doporučil, ačkoli měl k dispozici rozhodnutí tří soudů včetně Nejvyššího soudu o tom, že vina byla prokázána.
Policie prověřovala i roli tehdejší ministryně Kovářové, pro její vinu však nenašla důkazy.
Předseda kladenského okresního soudu Roman Lada zatím měl informace o pravomocném rozsudku proti Matulovi pouze z médií. "Pokud tato situace nastala, tak zatím budeme pracovat s nižším počtem soudců a budeme se snažit získat nového, což ale není jednoduché," řekl ČTK Lada.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp