Jakub Janda pochválil Babiše. A také pohrozil čínskému velvyslanci, že pojede domů

08.01.2019 15:59 | Zprávy

Analytik think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda vítá, že vláda Andreje Babiše (ANO) se má na pozoru před čínskými firmami Huawei a ZTE. Znamená to mimo jiné, že vláda posoudí, v kterých institucích se čínské technologie zbavovat, což je podle analytika krok správným směrem.

Jakub Janda pochválil Babiše. A také pohrozil čínskému velvyslanci, že pojede domů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, výkonný ředitel lobbistického spolku Evropské hodnoty

Vláda v pondělí uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jim v tom má neprodleně poskytnout nezbytnou součinnost, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Úřad už vydal a v úterý na svých webových stránkách zveřejní metodiku, na jejímž základě mohou správci kritické infrastruktury a významných informačních systémů tuto analýzu provést, uvedl v pondělí večer v České televizi ředitel NÚKIB Dušan Navrátil. S rozhodnutím vlády je spokojen. Zprávu přinesla ČTK.

Ministři o tomto bodu jednali v utajeném režimu. Výzva, která z něj vzešla, se podle Babiše týká státního i soukromého sektoru, celkem 160 úřadů a podniků. Kritická infrastruktura představuje sítě a služby nezbytné pro obyvatele státu, například komunikace či rozvody energií. Jedná se o elektrárny, teplárny, rozvody energií a vody, telekomunikační a informační systémy nebo zdravotnická zařízení.

Na základě metodiky NÚKIB správci kritické informační infrastruktury a významných informačních systémů a provozovatelé základních služeb provedou analýzu rizik, poznamenal Navrátil. Pokud rizika zjistí u stávajících technologií, není snadné je podle něj nahradit, ať už kvůli jejich fungování, nebo z ekonomických důvodů. Za klíčové považuje rizika eliminovat hlavně u nových zařízení. „Nám jde především o systémy, které se teprve budou budovat,“ dodal šéf úřadu pro kybernetickou bezpečnost. Analýza podle něj potrvá řádově měsíce.

Před vánočními svátky NÚKIB vydal varování před užíváním infrastruktury jmenovaných společností kvůli bezpečnostním rizikům s tím, že nemíří na běžné uživatele. Dotýká se primárně informačních a komunikačních systémů subjektů, na které dopadá zákon o kybernetické bezpečnosti. Vláda tehdy po úřadu žádala metodický dokument, podle kterého mají úřady postupovat. Kabinet dnes podle Babiše metodiku obdržel a bude na jednotlivých úřadech, aby analýzu provedly.

Celkově se podle Babiše jedná o 160 státních úřadů, samospráv a soukromých podniků. „To ale neznamená, že každý z nich používá tyto technologie,“ podotkl.

Kvůli záležitosti se před Vánocemi setkal premiér s čínským velvyslancem na jeho žádost. Čínská ambasáda poté oznámila, že ji Babiš ujistil, že vyjádření NÚKIB není stanoviskem vlády a že „čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb“. Babiš vyjádření čínského velvyslance označil za lež. Ve čtvrtek se s velvyslancem sejde ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

20:20 Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

Tlak funkce, spory s ministryní Janou Černochovou stejně jako neuspořádaný osobní život prý ústí v ř…