„V posledních několika letech ruské tajné služby infiltrovaly nizozemské ministerstvo zahraničí, český generální štáb, polské ministerstvo obrany a portugalské tajné služby. Moskva využila své kybernetické zbraně k útoku na německý Bundestag a zmanipulovala prezidentskou kampaň v USA,“ píše Jakub Janda v textu uveřejněném na serveru Atlantic Council.com.
Kromě toho Rusko podporuje ty politiky, kteří vystupují v zájmu Kremlu. Příkladem za všechny může být podle Jandy nejhlasitější stoupenec Brexitu Nigel Farage, který dostával prostor v ruských médiích. Prozatím ale ještě Rusko tak úplně nezvítězilo. Evropskou unii čekají volby v Německu, ve Francii a v Nizozemsku. Jejich výsledky mohou významně ovlivnit osud EU. „Situace není beznadějná, ale... Čas se krátí, varuje Janda
Celý článek v angličtině naleznete zde.
Co bychom tedy měli dělat? Proti kremelským operacím je prý třeba bojovat jako s mafií ve Spojených státech v minulém století. V první řadě by měly být ustaveny speciální týmy v boji s ruskou vícerozměrnou hrozbou. Zastřešujícím ministerstvem těchto týmů by mělo být ministerstvo vnitra, protože Rusko využívá domácích problémů v jednotlivých státech, na které si může posvítit právě to či ono ministerstvo vnitra.
Tyto týmy by následně měly monitorovat dezinformační zprávy, upozorňovat na ně a sledovat trendy na dezinformační scéně. Janda v této souvislosti zdůraznil, že v České republice už tým na boj s dezinformacemi vzniká.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp