„Jak často se díváte na televizi? Není problém s vysíláním ČT zbytečně nafouknutá bublina? Kolik lidí ji dnes sleduje? Většina hledá informace na internetu a podle mě je to správně. Navíc naštěstí existují weby jako tenhle, kde se můžete na problém zeptat přímo u zdroje,“ obrátil se na senátora Velebu s dotazem čtenář vystupující pod označením Mnam.
Senátor už v jedné ze svých starších odpovědí na obdobný dotaz sdělil, že veřejnoprávní televize je potřebná, neboť na rozdíl od soukromých televizí nemusí na slovo poslouchat jediného majitele. Financujeme ji my všichni, což by mělo zaručit její nezávislost na úzce profilovaných zájmových skupinách. Veřejnoprávní televize by také měla být schopná podávat objektivní informace. U soukromých televizních kanálů bohužel tuto jistotu nikdy nemáme. Tolik alespoň k teorii. Praxe je podle Veleby horší.
„A vaše otázka, kolik lidí dnes ČT sleduje, je velmi správná. Odpovím, že velmi málo, například hlavní večerní zpravodajský pořad Události asi jenom čtvrtina toho, co obdobný pořad TV Nova. To je ale výsledek úrovně ČT, která je ale na rozdíl od Novy placena námi, televizními koncesionáři, kdežto Nova ze soukromých peněz. A diváci ji nesledují proto, že jí nevěří a že se jim nelíbí její neobjektivní metody,“ konstatoval politik.
Nezávislá veřejnoprávní televize, která občanům dodává objektivní informace, je, by měla být, jedním ze základních stavebních kamenů demokracie. Pokud nefunguje, jak má, jde o zásadní problém.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp