Jaromír Jágr vyrazil s prezidentem Milošem Zemanem do Číny. Když se slavného sportovce ptali, proč se vydal právě s Milošem Zemanem do komunistické Číny, když na hokejovém dresu nosíval slavnou 68 odkazujícímu k sovětskému úderu na Československo v roce 1968, odpovídal, že byl vychován, aby ctil autority.
Hudebník, teoretik chaosu a nezávislý publicista Mirek Vodrážka na blogu Aktuálně.cz připomněl, že bývaly doby, kdy se od sportovců chtělo víc než jen rychlé bruslení, rychlé běhání nebo na pohled úchvatné zápasení v ringu. V dobách antického Řecka se od sportovců vyžadovalo, aby vedle krásy těla – rychlých nohou a velkých svalů – rozvíjeli i krásu ducha.
V naší době se naopak často říká, že sportovec je sportovec, ve svém oboru může být velkým profesionálem a přehled ve společenských a politických otázkách od něj nevyžadujeme.
Jenže to není tak úplně pravda. Když se Jágr vrátil z Číny, nejeden fanoušek si položil otázku, jak mohl Jágr hokej propagovat právě v komunistické Číně, v zemi, kde vládnoucí strana panuje tvrdou rukou a pečlivě sleduje, co dělají tamní občané.
„Jenže Jágrova ‚božská‘ bytost se rozčiluje a tvrdí, že ‚se fotí se všemi lidmi‘. A tak v nějakém Photoshopu pravděpodobně už vzniká jeho selfie s Hitlerem, Stalinem nebo Pol Potem. V jeho sice ‚božském‘, ale zároveň nerovném zápase o duši, mu naštěstí narychlo přichází na pomoc prezident Miloš Zeman, aby mu udělil státní vyznamenání,“ poznamenal myslitel.
„Stal se obětí systému. Netuší, že sport je skrytou stránkou politického symbolična, které netvoří jen pomyslné slepence důležitých okamžiků vedoucích k vítězství nebo čas boje, hry a péče o tělo, ale je také i zápasem o duši ve smyslu mravní, občanské a jiné ctnosti,“ doplnil ještě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp