Jaromír Štětina navrhl odevzdat naše peníze spojencům. A toto se strhlo

04.01.2017 4:42 | Zprávy

ANKETA „Naše armáda je podfinancovaná až sto miliardami korun,“ myslí si například poslanec a člen výboru pro obranu a bezpečnost Parlamentu ČR Bohuslav Chalupa (ANO). Proto také nesouhlasí s názorem europoslance Jaromíra Štětiny (TOP 09), který zveřejnil na Facebooku svoje vyjádření k tomu, že když česká vláda nefinancuje svoji armádu dvěma procenty z HDP, jak se zavázala Severoatlantické alianci, mohla by tyto finance poskytnout třeba Estonsku. K tomuto specifickému názoru se vyjádřili členové výboru pro obranu i někteří bezpečnostní experti.

Jaromír Štětina navrhl odevzdat naše peníze spojencům. A toto se strhlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Štětina

V debatě o financování naší armády na Facebooku europoslanec Jaromír Štětina uvedl: „Před pár lety, ještě jsem byl v senátu, jsem se na výboru pro obranu a bezpečnost zeptal pana ministra Stropnického, proč neplníme svůj dvouprocentní závazek na obranu. Řekl mi, že neví, na co by takové peníze vynaložil. Stejně jako Vy, pane Rejmane, se domnívám, že by ČR měla takovou nevyužitou částku poskytnout spojencům, například Estonsku.“

Poslanec David Kádner z hnutí Úsvit - Národní koalice, který je předsedou výboru pro obranu a bezpečnost Parlamentu ČR, s europoslancem Štětinou zásadně nesouhlasí, k jeho názoru pro ParlamentníListy.cz uvedl: „Sice zatím na obranu dáváme tak něco málo přes jedno procento z HDP a ta dvě procenta bychom měli vkládat až v roce 2020, ale šlo by to třeba udělat i úplně jinak. Mohli bychom například zřídit na ministerstvu financí zvláštní účet pro obranu a našetřit si tam peníze na potřebné nákupy techniky a ty potom po řádných výběrových řízeních používat. V současné době na to i máme, protože ekonomice se daří. Dříve jsme se dostávali do situací, že jsme si řekli, co vlastně potřebujeme, s něčím jsme začali, a když jsme si už potom chtěli nějakou moderní techniku nakoupit, tak nám chyběly peníze. Úvaha, abychom dávali finance pro obranu, které tolik potřebujeme, někam jinam, je opravdu naprosto scestná.“

V podobném duchu se vyjádřil i vysokoškolský pedagog a někdejší nejvyšší český armádní velitel generál Jiří Šedivý: „Myslím si, že pan europoslanec je poněkud špatně informovaný. Pokud by se na tom politická reprezentace naší republiky včetně vlády dohodla a včas to oznámila ministerstvu obrany, tak to je schopné se na to připravit a potom ty peníze i smysluplně utratí. Vždyť naše armáda je řadu let podfinancována. Existují však už střednědobé plány na vyzbrojení našich sil a také na posílení stavů. Utratit ale dvě procenta z HDP okamžitě a skokově bez patřičné přípravy by nebylo moc rozumné. Zatím vláda ty finance vložila do jiných odvětví. Posílat ale takové prostředky jinam považuji za hodně extravagantní nápad. Opakuji, jestliže se naši politici dohodnou, ministerstvo obrany i armáda jsou schopny se podle toho zařídit a ty schválené peníze účelně využít.“    

Můžeme závidět Polákům, ti o svoji armádu pečují daleko lépe

Další z poslanců a členů výboru pro obranu PS ČR, Alexandr Černý (KSČM), se podivoval zejména nad štědrostí europoslance Štětiny, který by každoročně daroval Estoncům desítky miliard korun, jež sami nutně potřebujeme. „Této úvaze od pana europoslance moc nerozumím, je velmi zvláštní, seriózně řečeno. Uvědomme si, že se bavíme asi o 50 miliardách korun. Jednorázově vložit takovou sumu bez patřičné přípravy do vojenského rozpočtu by bylo určitě nerozumné. Armáda ale potřebuje něco zcela jiného. A to především jistotu, že podobné finance může utrácet i v budoucnu, v delším časovém horizontu. Tedy nikoli jen po jedno volební období vládnutí určité politické garnitury. Ono je to hodně složité v kapitalistickém systému, kdy dnešní blahobyt v konjunktuře může zase vystřídat krize a mohou se opakovat i doby, kdy vláda na úkor armády financovala základní chod státu. V tomto směru můžeme závidět Polákům, ti dvě procenta z HDP dávají na obranu za každé situace,“ konstatoval stínový ministr obrany.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…