Maláčová začala tímto scénářem: „Markétě a Petrovi je šestatřicet. Mají spolu tříletou Emu, která první roky svého života odstonala. S dalším dítětem váhají, protože nemají v záloze žádnou pomoc na hlídání. Každou si musí zaplatit. Markéta si kromě péče o Emu a domácnost sice přivydělávala, kde to šlo, ale bez možnosti odpočinku se vyčerpala psychicky i fyzicky.
Protože Petr pracoval za dva, hrozí mu syndrom vyhoření.
Markéta se cítí za ty tři roky na rodičovské izolovaná a chybí ji i jiný druh seberealizace než je péče o rodinu.
Oba aktéři příběhu žijí ve dvou extrémech. Ona se stará o dítě, domácnost a snaží se přispět do rodinného rozpočtu nějakou tou korunou, on se snaží udržet životní standard rodiny tím, že pracuje za dva. A to nedělá dobrotu. Když nepočítám to, že těmito scénáři snižujeme porodnost a navyšujeme rozvodovost, musíme myslet na to, že dítě v žádném případě nesmí pro rodinu znamenat propad do chudoby.
Docenit péči o dítě zvýšením rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun, tedy z 220 tisíc na 300 tisíc korun, by všem podobně ‚váhavým střelcům‘ mohlo výrazně ulehčit rozhodování pořídit si další dítě. Finanční propad rodiny by zkrátka nebyl tak tvrdý a všem by to dost usnadnilo život.“
„Skvělá zpráva, důchody stoupnou v příštím roce o 900 Kč, na neplatiče výživného čekají tvrdší tresty od stejného data a zálohované výživné bude od 1.1.2021,“ informovala pak na facebooku ministryně o tom, co se dělo na koaliční radě. Příspěvek zřejmě dříve zněl jinak, protože ho ministryně upravovala: „Co se ale nepodařilo, že se rodičovský příspěvek zvýší na 300 tisíc Kč až pro nově narozené od 1.1.2020. To nebyla moje původní představa a není to ani ideální řešení. Snažila jsem se prosadit variantu i se zpětným proplácením, ale bohužel jsem tady neuspěla i když jsem za to poslední čtyři měsíce velmi bojovala!“
K jejím slovům se vyjádřilo zatím více než 1900 lidí a negativně je hodnotilo asi 1500. Diskriminace těch, kteří už děti mají nebo se jim narodí do Silvestra tohoto roku, vzbudila velkou nevoli. „To si děláte srandu? Co je na tom skvělého. My co máme dvouleté dítě máme menší výdaje, než žena nově narozeného? Každá matka, která pobírá rodičovský příspěvek si zaslouží mít stejnou sumu rodičovského příspěvku. Řadu let se rodičovský příspěvek vůbec nezměnil a to šly platy hodně nahoru. Proč my, matky s ročními, dvouletými, tříletými dětmi nemáme nárok? Je mi z toho zle,“ komentuje Silvie Lattenberg to, co Maláčová vyjednala.
Lukáš Studnicki za tím vidí volební kalkul: „Podívejte se na dnešní zprávy ČT. ČSSD šla na jednání vlády s podmínkou, že budou důchody (vyšší o) 900 Kč. Ministryně financí chtěla 750 kč + původní návrh rodičovské pro všechny děti do 4.let věku. Rodičové dítěte do 4. let, díky 150 kč pro důchodce jsme přišli o 80.000 Kč pro naše děti. Chápete to? Já ne. Vím jen jedno. S ČSSD jsem skončil.“
„Paní Maláčová, ten příspěvek máte napsaný úplně špatně. Úprava: Prosím vás, vy kdo si plánujete pořídit miminko, načasujte si to tak, aby se narodilo v roce 2020. Nedej bože, že vám to nevyjde a dítě se vám narodí předčasně třeba v prosinci 2019, to pak dostanete o 80 tis. míň, ačkoliv vaše dítě bude vyrůstat v podstatě paralelně s tím, které se narodí 2020. A paní Maláčová, co byste tak poradila ženám, které už jsou těhotné? Potrat, chvíli počkat a pak to zkusit znovu, aby jim to vyšlo na 2020? P.S. Je mi líto všech matek, které počítají každou korunu, aby nějak vyšly, a proto mám skvělý návrh! Co kdybychom důchody taky navýšili jen těm, co půjdou do důchodu od 1.1.2020? Tím by se taky ušetřilo a matky by se aspoň necítily diskriminovány. Přece diskriminace všech už není diskriminace, že?“ navrhuje nové znění Eva Sekaninová.
A přišly i návrhy, aby si ministryně snížila plat: „Jak můžete říci skvělá zpráva – chce se mi z Vás brečet. Za tohle Vás platíme z daní? Kolik jste si přidali na výplatách? Zkusili jste někdy žít z mateřské nebo z důchodu? Žádám Vás i za ostatní maminky aby jste si všichni snížili plat o 15 tis. Kč měsíčně a vynaložili tyto peníze na důchody a mateřské. Aby i lidé, kteří pracovali celý život, měli důstojný život.“
A nechyběly samozřejmě ani radikálnější návrhy... „Vážená paní, Vy a vaše vláda jděte do prdele!!! Platy poslanců – zvýšíme okamžitě, odsouhlasené v podstatě ihned... A slibem nezarmoutíš, takže naslibujeme hory doly a hovno z toho, že!!! Nasrat vám a všem, co jsou u koryta, a jenom vyžírají tenhle stát, sebrat vám všem na měsíc mzdu a dát vám mzdu, co má maminka na mateřské, hovada zkurvený!!!“
Maláčová zřejmě zpozorovala, že „úspěch“ na koaliční radě příliš neprodala. Takže napsala další status s titulkem: „Boj za rodičovský příspěvek nekončí, budu hledat peníze!“
V něm pečlivě vysvětluje, proč to nešlo: „Všichni víte, že za navýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc pro všechny rodiče dětí do čtyř let jsem od začátku bojovala. Nedokázali jsme ale přesvědčit hnutí ANO. Dostala jsem stovky zpráv od maminek a tatínků, jak jsou zklamaní, jak se cítí podvedení. A také mnoho zpráv, že jsme upřednostnili důchodce před rodinami.
CHCI K TOMU ŘÍCI TOTO: Nikoho jsme neupřednostnili. NIKDY bych si v mojí práci nedovolila dělat rozdíly mezi starými a mladými, nikdy bych nedělila svoji snahu podle toho, jestli je někdo důchodce nebo rodič s malým dítětem. ZÁLEŽÍ MI na obou skupinách, chci podporovat lidi, kteří poctivě pracují nebo pracovali, kteří vychovávají děti, starají se o své blízké. Nestala jsem se ministryní jen pro jednu skupinu lidí.
Skutečnost je taková, že nejsme ve vládě sami. Nejsme ani hlavní vládní strana s premiérem. Jsme v pozici, kdy jako juniorní partner ve vládě TVRDĚ PROSAZUJEME sociálnědemokratickou politiku. A ve Sněmovně máme 15 poslanců z 200. Hodně jsme dokázali, ale nejde vše hned tak, jak bychom si představovali.
Včerejší výsledek koaliční rady je pro mě ZAČÁTEK, nikoliv konec jednání. Ani já, ani ČSSD jsme nikoho nehodili přes palubu. Ano, zatím jsme se dohodli na zvýšení rodičáku na 300 tisíc pro děti narozené od 1. 1. 2020. Ale to neznamená, že jsem rezignovala a už nebudu chtít, aby na vyšší rodičovský příspěvek dosáhli i ti, kteří mají dítě do 4 let věku. RESPEKTUJI včerejší dohodu z koaliční rady, ale beru ji tak, že problémem jsou peníze. A já jsem zvyklá problémy řešit, překonávat je, ne jim podléhat!
Potřebujeme 8 miliard. Teď zjišťujeme, kde můžeme v našich resortech ušetřit. A znovu také předložíme hnutí ANO naše návrhy na zvýšení příjmů státního rozpočtu, jako je třeba bankovní daň. Jen na té bychom získali 11 miliard korun. Můžeme také zjednodušit daňové slevy, jak navrhl pan prezident. Možnosti, jak peníze pro rodiny s malými dětmi najít, tu jsou. A je jich dost. Já ty peníze BUDU HLEDAT! Je březen a rozpočet státu na příští rok se teprve začíná tvořit. Legislativní proces potrvá alespoň půl roku. Stále JE ČAS, aby tato vláda jasně ukázala, že dělá politiku i pro rodiny s dětmi. ČSSD šla do koalice s hnutím ANO mimo jiné právě proto, aby tyto rodiny podporovala. Shodli jsme se na tom při vzniku vlády, věřím, že se na tom shodneme i teď.
NIKOHO jsem neopustila, a už vůbec ne rodiny s malými dětmi. Nepřestaneme se za ně rvát a uděláme všechno pro to, abychom potřebné peníze našli. Jestli má v tomhle boji sociální demokracie uspět, bude potřebovat i VAŠÍ podporu.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas