„Já si myslím, že je správné, pokud k tomu řízení dojde, protože se jedná o schválené evropské právo; a stejně tak jako se my dva nemůžeme rozhodnout, že nebudeme dodržovat právo, tak se ani naše Ministerstvo vnitra nebo Česká republika nemůže rozhodnout, že schválené evropské právo prostě nebudeme dodržovat,“ uvedl Rozumek. Posledním hřebíčkem prý bylo prohlášení ministra Chovance, že do voleb už nepřijmeme žádného uprchlíka.
Postěžoval si, že Česká republika už se dlouho nechová jako evropská země, protože není schopná jednat s partnery na západě, a místo toho se naši politici hrbí před zeměmi na východě. Čeští politici podle Rozumka nestačí svým západním partnerům jazykově a „bohužel ani mentálně“, zaznělo z úst hosta.
Rozumek věří, že systém kvót funguje. Lidé, kteří dostali azyl, se údajně začleňují do společnosti, takže rozhodně není pravda, že by systém kvót nefungoval, jak často opakuje ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Host sice uznává, že migranty je třeba prověřovat, ale prověřování samo o sobě nesmí být nástrojem, který relokaci migrantů fakticky zablokuje. Jistěže se najdou lidé, kteří se odmítnou začlenit do společnosti, ale prý to rozhodně nejsou všichni.
Evropská komise zvažuje spuštění sankčního řízení i proti Maďarsku a Polsku. Zato Slovensko se bát nemusí, protože ukázalo vůli aktivněji se podílet na řešení migrační krize. Česko bude za své permanentní odmítání kvót potrestáno. Podle Rozumka by nám ale mohlo pomoct, kdybychom se začali chovat vstřícněji a pomohli Řecku nebo Itálii. Pokud by byl premiér Bohuslav Sobotka či ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) vstřícnější od počátku, mohli jsme se sankcím vyhnout. Mohli bychom se postarat např. o 100 až 200 mladistvých migrantů bez doprovodu. Kapacitu na to máme, věří Rozumek.
Nepochybně je také pravda, že ekonomické migranty máme posílat pryč z Evropy. Rozumek odhaduje, že v Itálii je takových ekonomických migrantů „větší polovina“. Celý proces udělování či odmítání azylu je však podle jeho názoru třeba zjednodušit. To se podaří v situaci, kdy EU přijme jednotné podmínky azylového řízení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp