Je to puč, řekl Călin Georgescu obřímu davu v Bukurešti. Salvini tlačí na Brusel

01.03.2025 20:56 | Zprávy

Desetitisíce lidí v sobotu opět protestovaly v ulicích Bukurešti proti vládě rumunského premiéra Marcela Ciolacua a na podporu nezávislého vítěze prvního kola zrušených prezidentských voleb Călina Georgescua, jenž byl v tomto týdnu ve středu zadržen a vyslýchán na prokuratuře, kde si vyslechl hned několik obvinění včetně podněcování akcí proti rumunskému ústavnímu pořádku. „Lze v Evropě tolerovat násilí, cenzuru a pozastavení demokracie v Rumunsku?“ táže se Bruselu místopředseda italské vlády Matteo Salvini, jenž protestující také podpořil.

Je to puč, řekl Călin Georgescu obřímu davu v Bukurešti. Salvini tlačí na Brusel
Foto: Repro X @georgesimion
Popisek: Protest v rumunské bukurešti (1. března 2025)

Server France24 podotkl, že desetitisíce lidí v rumunské metropoli vyšly do ulic právě den poté, co rumunská koaliční vláda přežila hlasování o nedůvěře a mimo konce kabinetu premiéra Marcela Ciolacua žádaly také konání druhého kola prezidentských voleb, jež zrušil v prosinci rumunský nejvyšší soud poté, co v jejich prvním kole zvítězil Georgescu. Svůj krok soud argumentoval údajnou koordinovanou internetovou kampaní Ruska.

Někdejší rumunský prezident Klaus Iohannis předtím také odtajnil zpravodajské informace, podle nichž Rusko zorganizovalo tisíce účtů na sociálních sítích k propagaci Călina Georgescua na platformách, jako je TikTok a Telegram. Soud následně, aniž Georgescua jmenoval, uvedl, že jeden ze třinácti kandidátů v prvním kole voleb 24. listopadu byl na sociálních sítích neoprávněně „zvýhodněn“, což prý vedlo právě k danému výsledku hlasování. Georgescu verdikt odsoudil jako „oficiální puč“ a útok na demokracii.

Proti zrušení voleb se postavila například protikandidátka Georgescua a předsedkyně strany Unie záchrany Rumunska Elena Lasconiová či šéf Aliance za jednotu Rumunů George Simion, jenž zorganizoval aktuální i minulé protesty. „Jsme jednotní, jsme silní. Jsme tu, protože náš hlas byl ukraden. Protože byla pošlapána demokracie,“ uvedl v sobotu Simion, jenž v půlce ledna označil při jednom z předchozích protestů dění v zemi za „státní převrat“.

Cílem protestů má dle něj být kromě rezignace Ciolacua též „obnovení demokracie a svobodných voleb“. „Nevěříme, že nadcházející volby budou svobodné a spravedlivé,“ míní s odkazem na chystané nové prezidentské volby, jejichž první kolo je naplánováno na 4. května a, pokud žádný kandidát nezíská více než 50 % hlasů, druhé na 18. května.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

21:00 Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

„Česká televize už dávno není tím, čím měla být,“ soudí ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz Ra…