Je zle. „Zrušte rodinu, je zlá.“ Přispěli… To budete koukat

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

27.09.2023 12:31 | Komentář

Rodina je zdrojem veškeré nespravedlnosti a vychází z kapitalistických, koloniálních a patriarchálních dějin. Proto je prý potřeba rodinu zrušit. O tom se ve středu odpoledne budou bavit aktivisté na Praze 10 za peníze z EU, ze státního rozpočtu i z městské pokladny. Podle šéfky Aliance pro rodinu Jany Jochové jde o destruktivní akci a stát by měl bouchnout do stolu a chtít vrátit dotace. „Jinak státu nemůžeme věřit, že to s podporou rodin myslí vážně,“ uvádí Jochová na téma knihy „Zrušte rodinu“.

Je zle. „Zrušte rodinu, je zlá.“ Přispěli… To budete koukat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Duhový průvod na Letenskou pláň završil LGBT+ festival Prague Pride

Ve středu odpoledne, právě když vychází tento text, se v pražském „Prostoru Petrohradská kolektiv“ koná pozoruhodná akce. Při tematickém workshopu se bude křtít kniha s názvem Zrušte rodinu.

Její autorka Sophie Lewis tvrdí, že nukleární rodina (tedy tradiční rodina ve složení muž, žena a děti) je jádrem veškeré nespravedlnosti ve světě a musí se zrušit. A následně představuje svět, ve kterém příbuzenství bude nahrazeno „spřízněním“ a místo privatizované a vynucené péče bude fungovat péče naplňující a kolektivní.

„Rodina se ustavila v kapitalistických, koloniálních a patriarchálních dějinách,“ vysvětluje, že vše souvisí se vším a vše společně se tedy musí odstranit.

Kniha s podtitulem „Manifest za péči a osvobození“ se sama označuje za „kritiku familiarismu“.

Její autorka, britská spisovatelka žijící v USA, poprvé upoutala před pouhými čtyřmi roky knihou „Full Surogacy Now: Feminism against family“, která obhajuje princip náhradních „surogátních“ matek a vytváří konstrukt mateřství jako kolektivního úsilí více osob.

Základem jejích tezí o kolektivním mateřství je „reprodukce jako práce“, ve které by vybrané ženy profesionálně odnášely a rodily děti, následně vychovávané kolektivem.

Nynější workshop povedou autorky magazínu Druhá směna, které k českému překladu antinukleárního manifestu napsaly doslov.

Web Druhá směna se prezentuje podtitulem „Chceme spravedlnost v kuchyni i v celé společnosti“ a téma chápe velmi extenzivně. Zabývá se tedy nejen feminismem, ale i bojem proti všem dalším formám nespravedlnosti. Tato konstrukce autorkám umožňuje komentovat v podstatě jakoukoliv liberální agendu.

Nejnovější příspěvek se například jmenuje „Kancl, nádobí a sousedovic dítě? Feministická reflexe nerůstu“.

Autorka Michaela Švandová vysvětluje: „Nerůst nás vede ke znovuobjevení komunitního života, k lokálnosti, ke sdílení a vzájemné péči.“ Proti tomu současné uspořádání stojí na neplacené domácí práci žen. Autorka rozjímá o sociálně-ekonomické tranformaci, kde se místo ekonomického růstu budou řešit dnes nedoceněné činnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo, Radim Panenka



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nepřipomíná Vám to něco?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusebábinka , 27.09.2023 13:32:04
....."Základem jejích tezí o kolektivním mateřství je „reprodukce jako práce“, ve které by vybrané ženy profesionálně odnášely a rodily děti, následně vychovávané kolektivem." ..... Vyvolalo to ve mně asociace na hitlerovské Německo.

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…