Je zle. „Zrušte rodinu, je zlá.“ Přispěli… To budete koukat

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

27.09.2023 12:31 | Komentář

Rodina je zdrojem veškeré nespravedlnosti a vychází z kapitalistických, koloniálních a patriarchálních dějin. Proto je prý potřeba rodinu zrušit. O tom se ve středu odpoledne budou bavit aktivisté na Praze 10 za peníze z EU, ze státního rozpočtu i z městské pokladny. Podle šéfky Aliance pro rodinu Jany Jochové jde o destruktivní akci a stát by měl bouchnout do stolu a chtít vrátit dotace. „Jinak státu nemůžeme věřit, že to s podporou rodin myslí vážně,“ uvádí Jochová na téma knihy „Zrušte rodinu“.

Je zle. „Zrušte rodinu, je zlá.“ Přispěli… To budete koukat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Duhový průvod na Letenskou pláň završil LGBT+ festival Prague Pride

Ve středu odpoledne, právě když vychází tento text, se v pražském „Prostoru Petrohradská kolektiv“ koná pozoruhodná akce. Při tematickém workshopu se bude křtít kniha s názvem Zrušte rodinu.

Její autorka Sophie Lewis tvrdí, že nukleární rodina (tedy tradiční rodina ve složení muž, žena a děti) je jádrem veškeré nespravedlnosti ve světě a musí se zrušit. A následně představuje svět, ve kterém příbuzenství bude nahrazeno „spřízněním“ a místo privatizované a vynucené péče bude fungovat péče naplňující a kolektivní.

„Rodina se ustavila v kapitalistických, koloniálních a patriarchálních dějinách,“ vysvětluje, že vše souvisí se vším a vše společně se tedy musí odstranit.

Kniha s podtitulem „Manifest za péči a osvobození“ se sama označuje za „kritiku familiarismu“.

Její autorka, britská spisovatelka žijící v USA, poprvé upoutala před pouhými čtyřmi roky knihou „Full Surogacy Now: Feminism against family“, která obhajuje princip náhradních „surogátních“ matek a vytváří konstrukt mateřství jako kolektivního úsilí více osob.

Základem jejích tezí o kolektivním mateřství je „reprodukce jako práce“, ve které by vybrané ženy profesionálně odnášely a rodily děti, následně vychovávané kolektivem.

Nynější workshop povedou autorky magazínu Druhá směna, které k českému překladu antinukleárního manifestu napsaly doslov.

Web Druhá směna se prezentuje podtitulem „Chceme spravedlnost v kuchyni i v celé společnosti“ a téma chápe velmi extenzivně. Zabývá se tedy nejen feminismem, ale i bojem proti všem dalším formám nespravedlnosti. Tato konstrukce autorkám umožňuje komentovat v podstatě jakoukoliv liberální agendu.

Nejnovější příspěvek se například jmenuje „Kancl, nádobí a sousedovic dítě? Feministická reflexe nerůstu“.

Autorka Michaela Švandová vysvětluje: „Nerůst nás vede ke znovuobjevení komunitního života, k lokálnosti, ke sdílení a vzájemné péči.“ Proti tomu současné uspořádání stojí na neplacené domácí práci žen. Autorka rozjímá o sociálně-ekonomické tranformaci, kde se místo ekonomického růstu budou řešit dnes nedoceněné činnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo, Radim Panenka

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nepřipomíná Vám to něco?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusebábinka , 27.09.2023 13:32:04
....."Základem jejích tezí o kolektivním mateřství je „reprodukce jako práce“, ve které by vybrané ženy profesionálně odnášely a rodily děti, následně vychovávané kolektivem." ..... Vyvolalo to ve mně asociace na hitlerovské Německo.

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…