„Česká republika je zemí, ve které pracuje více než 120 tisíc našich krajanů a s níž úspěšně rozvíjíme obchodní vztahy. Země, která se, i přes některé ‚nuance‘ ve vedení, postavila na stranu Ukrajiny poté, co Rusko anektovalo Krym a zahájilo hybridní válku v Donbasu. Země, která nám podle svých možností pomáhá pro Ukrajinu v obtížné době. Země, s níž nás spojuje ne vždy jednoduché historické dědictví. Češi, kteří sami prožili sovětskou okupaci, se stavějí se sympatiemi k evropským a euroatlantickým snahám Kyjeva. Máme mnoho společných zájmů a úkolů,“ začíná předmluva rozhovoru, který byl přeložen na stránce My a Ukrajina.
Petříček v rozhovoru uvedl, že je to jeho první návštěva Ukrajiny. „Těším se na návštěvu města a přístavu Mariupol, a také hraniční linie, s ministrem Klimkinem,“ řekl v rozhovoru s tím, že má v úmyslu získat bezprostřední pohled na život lidí ve východní Ukrajině stejně jako na důsledky de facto blokády Azovského moře a zmíněného přístavu.
Podle Petříčka jsou vztahy mezi Ukrajinou a Českem těsné a produktivní, ale jejich potenciál je mnohem větší. Český byznys si prý ještě neuvědomil příležitosti, které skýtá ukrajinský trh. „Někteří investoři objevují ukrajinský trh jako alternativu k ruskému, z něhož se rozhodli odejít,“ tvrdí ministr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas