Když papež František 9. března vyslovil myšlenku, že vzhledem k tomu, že se Ukrajině nepodařilo vytlačit ruské síly ze svého území, bude možná nutné vyjednávat, nastolil tím otázku, o které téměř nikdo v evropských mocenských centrech nechce diskutovat.
Papež v nedávném rozhovoru prohlásil, že „nejsilnější je ten, kdo zhodnotí situaci, pomyslí na lidi a má odvahu k bílé vlajce a jedná“. Podle papeže Františka by se jednání měla konat s pomocí světových mocností a on sám je prý k mírovým jednáním k dispozici.
Slova papeže Františka o bílé vlajce vyvolala hněv Kyjeva. „Naše vlajka je žlutomodrá. To je vlajka, podle které žijeme, umíráme a vítězíme. Nikdy nevyvěsíme žádnou jinou vlajku,“ reagoval ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba podle televize NBC.
Kuleba také Vatikánu připomněl jeho „strategii“ v první polovině 20. století, čímž narážel na to, že katolická církev nezakročila proti nacistům během druhé světové války. „Vyzývám, abychom se vyvarovali opakování chyb minulosti,“ dodal.
Situace Ukrajiny přitom za poslední rok a půl nebyla zoufalejší. Loňská tolik očekávaná protiofenziva nepřinesla rozhodující průlom a Rusko nyní získává na bojišti převahu. Navíc se jeví nejistá další pomoc Západu, zejména Spojených států, kde o druhé funkční období usiluje Donald Trump a v rámci svých volebních mítinků prohlásil, že ihned po zvolení by zastavil pomoc Ukrajině a dojednal mír.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič