„Klidně budu nosit letáky, ale kandidovat opravdu nechci.“ Nebo: „Já to tedy vezmu, ale dejte mě někam dolů, hlavně ať mě nezvolí.“ Takové jsou prý obvyklé reakce členů tradičních stran před komunálními volbami. Podle listu si na mnoha místech zkušení straníci stěžují, že přemluvit letos někoho, aby kandidoval, je nejtěžší za poslední roky.
Tradiční strany jsou velmi malé
Politoložka Vladimíra Dvořáková deníku řekla, že tradiční strany u nás nerozvíjejí svou základnu. „Jsou strašně malé – mají pod dvacet tisíc členů – a pak nemají kde vybírat,“ uvedla Dvořáková s tím, že proto strany často na kandidátky umísťují i „politické turisty“ a lidi z nevládního sektoru, kteří se politikou dosud neušpinili.
Od kandidatury odrazuje i to, že policie v poslední době stále častěji obviňuje politiky v souvislosti s výkonem funkce. „Jde hlavně o případy, kdy policie vyšetřuje, zda se obecní zakázka třeba nemohla pořídit levněji,“ uvedl list s tím, že velkým varováním je vývoj v pražské kauze Opencard.
Pomůže situaci zlepšit drobná novela?
Podle listu proto ve sněmovně čeká jednoduchá novela zákona o obcích. Do něj má být vložena jediná věta, která v podstatě říká, že pokud obec sleduje svůj důležitý a zdůvodnitelný zájem, nemůže se takové jednání hodnotit jen tím, zda je nejlevnější.
Lidovci a komunisté se sestavováním kandidátek problém nemají
Na druhou stranu list také uvádí, že KSČM a KDU-ČSL se sestavováním kandidátek v obcích problémy nemívají. „Na rozdíl od ČSSD, ODS, TOP 09 či ANO mají mnohem početnější členskou základnu, a to i v menších obcích,“ podotýká deník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam