Návrh nového „zákona o sebeurčení“, který představilo ministerstvo spravedlnosti a rodiny, by měl nahradit desítky let starý „transsexuální zákon“, který vyžaduje, aby transgenderové a nebinární osoby obdržely soudní příkaz a dva znalecké posudky ke změně pohlaví a jmen v úředních dokumentech.
Zákon platící již 40 let se současná německá vládní koalice, skládající se z německých sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberální Svobodné demokratické strany (FDP), zaručila zrušit již během voleb a současnou novelu nyní chce co nejrychleji uvést v praxi. Ministr spravedlnosti Marco Buschmann podle Deutsche Welle uvedl, že očekává, že vláda zákon schválí do konce roku, po čemž bude muset ještě projít parlamentem, nečeká se však příliš námitek.
Nový návrh počítá s tím, že úředně uvedené pohlaví bude možné změnit prostým vlastním prohlášením. Němečtí zákonodárci však chtějí, aby lidé toto své rozhodnutí mysleli vážně a jedno z trojice tamních úředních pohlaví si tak budou moci měnit jen jednou během každého roku. Další změna bude totiž povolena až rok po registraci první změny.
Pokud člověk požaduje i změnu pohlavních orgánů, pak se teprve bude rozhodovat na základě odborného lékařského posudku, jako tomu bylo doposud.
U nezletilých do 14 let budou podávat prohlášení o změně matričnímu úřadu zákonní zástupci. Děti nad 14 let si již budou moci prohlášení o změně svého pohlaví podávat samy, stačí jim jen souhlas zákonných zástupců. Pokud by jejich rodiče nesouhlasili, zasáhnout má soud.
K novele se z opozice objevují výtky. Místopředsedkyně parlamentní frakce CDU/CSU Andrea Lindholzová (CSU) návrh dle Berliner Zeitungu označuje za „radikální“ a míní, že spolková vláda jde daleko za cíl boji proti diskriminaci při změně pohlaví. Dle ní je již v aktuální podobě zákon „absurdní“. Varuje, že nyní budou moci muži například chodit do dámských šaten a tělocvičny či sportovní kluby jim nebudou moci vstup odepřít. Problémy dle ní vzniknou také v rámci ochrany nezletilých.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.