Jeho Strana pro svobodu (PVV) by podle posledních průzkumů veřejného mínění s přehledem zvítězila v parlamentních volbách. Pokud by se volby konaly právě teď, stal by se Wilders patrně premiérem. Za nejlepší způsob, jak se vypořádat s mohutnou migrační vlnou směřující na evropský kontinent, považuje Wilders uzavření hranic. „Je třeba znovu získat zpět naši národní suverenitu a uzavřít hranice. Nežádám o nic nesplnitelného. Chci po naší vládě, aby učinila to samé, co Maďarsko,“ říká Wilders. Strana pro svobodu by dle nedělních výsledků průzkumu veřejného mínění obsadila ve stopadesátičlenném parlamentu osmatřicet křesel.
Nizozemsko je dle AFP hrdé na svoji multikulturní minulost, ale i zde obavy z migrační vlny rostou. V sedmnáctimilionové zemi už nyní žije téměř milion muslimů a do konce roku budou dle dohadů úřady řešit 60 000 žádostí o azyl. „Lidé jsou naštvaní, protože mají strach, a vadí jim, že politické elity neberou jejich odlišný názor na přistěhovaleckou politiku v potaz. To je hlavní důvod, proč strany typu PVV v současné době posilují po celé Evropě,“ konstatuje Wilders a tvrdí, že uprchlíkům by bylo mnohem lépe v zemích sousedících s jejich rodištěm. Především z důvodu příbuzné kultury, náboženství a zvyklostí.
Celý rozhovor v angličtině najdete ZDE.
Ač hrají průzkumy PVV do karet, zůstává k jejich výsledkům Wilders dle svých slov obezřetný. Aktuálně má jeho strana v parlamentu pouze dvanáct křesel, když před třemi lety přišla ve volbách o více než polovinu křesel. Myšlenky na vládnutí však nijak nezastírá a zůstává optimistou. „Čím více rosteme, tím obtížnější nás bude ignorovat. Jsem přesvědčen, že máme šanci po příštích volbách vládnout,“ soudí Wilders, který vedle muslimů neméně často kritizuje Evropskou unii. Tvrdí, že v Bruselu nikdy neexistovala skutečná demokracie, protože např. Evropskou komisi nikdo nezvolil.
Terčem jeho kritiky je především německá kancléřka Angela Merkelová za svoji politiku otevřených dveří vůči uprchlíkům. „Myslím, že se zachovala velmi neprofesionálně a nezodpovědně. My ostatní bychom však neměli být nuceni platit za jejich hloupost,“ zlobí se Wilders, kterého čeká v příštím roce soud za údajné podněcování k rasové nenávisti. Na jednom ze svých loňských vystoupení se totiž příznivců ptal, jestli si přejí, aby bylo v zemi méně nebo více Maročanů. Wilders patří k nejvíce střeženým politikům v zemi a vzhledem k jeho názorům na islám jej policie hlídá 24 hodin denně. Osobně obdržel několik výhrůžek násilím a smrtí. „Přitom já žádné násilí nepodporuji. Nikdo v této zemi neví lépe než já sám, jaké to je, když vám někdo vyhrožuje násilím,“ poukazuje Wilders.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro